Portugalski pies dowodny

Historia

W dawnych czasach psy tej rasy były popularne wzdłuż całego wybrzeża Portugalii. Późniejsze zmiany w systemie rybołówstwa sprawiły, że rasa ta przestała być masowo wykorzystywana przez rybaków i stopniowo traciła na znaczeniu. Obecnie portugalskie psy dowodne można spotkać jedynie w rejonie Algarve. W dawnych czasach psy tej rasy hodowane były specjalnie do pracy w wodzie i wykorzystywane były do polowań na ptactwo wodne oraz aportowania strzał, które wpadły do wody. Potrafił również zakładać i ściągać sieci oraz przenosić wiadomości pomiędzy statkami i kutrami. Ich szczególna fryzura wiąże się z faktem, że sierść miała chronić te części ciała, które są najbardziej narażone na wychłodzenie w wodzie, natomiast pozostały włos ścinano na krótko.

Wygląd

Jest to średniej wielkości pies, o proporcjonalnej budowie i dobrze rozwiniętej muskulaturze, umożliwiającej sprawne pływanie. Włos tworzy efektowne loki i w naturalnym stanie jest dość długi, w tylnej części ciała strzyżony. Umaszczenie może być białe, brązowe, czarne, lub tez stanowić mieszankę tych trzech kolorów.

Temperament

Jest to uparty i dzielny pies, posiadający jednak dosyć porywcze usposobienie. Jest niesłychanie wytrzymały i odporny na zmęczenie. Względem innych psów jest zadziorny i kłótliwy, często wszczynający bójki. Jest również bardzo inteligentny. Wobec właściciela jest przymilny i bardzo posłuszny. Może być niezmordowanym towarzyszem zabaw dla dzieci.

Tresura

Jako bardzo posłuszny i inteligentny pies, szybko i chętnie uczy się nowych komend. Jeśli jest szkolony od szczenięctwa, potrafi nauczyć się wielu trudnych sztuczek.

Ćwiczenia

Zgodnie z nazwą, uwielbia wodę i wszelkie zabawy z niż związane. Kocha aportować rzucane do wody patyki lub piłki.

Warunki życia

Jako pies rybacki, przeznaczony do ciężkiej pracy dla dolnej kasty społeczeństwa, nie ma on szczególnie wygórowanych wymagań. Potrafi przystosować się praktycznie do każdych warunków życia, w tym do małych mieszkań i życia w mieście. Należy jednak wziąć pod uwagę jego negatywny stosunek do innych psów i wprowadzić socjalizacje od samego początku. Jeżeli będzie żył w mieszkaniu, należy koniecznie zapewnić mu codzienna dawkę ćwiczeń i spacerów, najlepiej w otoczeniu wody.

 

KRAJ POCHODZENIA

PORTUGALIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚC DUŻA

WIGOR

DOŚĆ DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚĆ DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚC ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 3, WZORZEC NR 37

POLECANE KARMY

ACANA,ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.