Owczarek szkocki długowłosy (collie)

Historia

Jest to bardzo stara rasa, pochodząca, zgodnie z nazwą, ze Szkocji. Rasa została rozsławiona dzięki książce, a później filmowi „Lessie wróć!”. Przodkowie dzisiejszych owczarków szkockich byli znani już w XVI wieku. Po raz pierwszy collie pojawiły się na wystawie psów w Brimingham (Anglia) w 1860 roku, przy czym posiadały one wóczas szatę czarną lub czarno – białą. Od 1871 notuje się również śniade umaszczenie, a pierwszym zarejestrowanym psem o takim umaszczeniu był Old Cockie. Dwa lata później, w 1873 roku, pojawiła się odmiana marmurkowa. Do Polski owczarki collie dotarły w 1924 roku.

Wygląd

Collie jest wspaniałym, majestatycznym psem o długiej szacie i arystokratycznej, pełnej godności sylwetce. Posiada nieco wydłużony tułów, lekką, klinowatą i smukłą głowę o wydłużonej kufie i nieco skośnych oczach. Ogon psa jest długi i zwisający, nigdy nie unoszony ponad linie grzbietu. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest wspaniała, długa szata z podszerstkiem, nadająca psu dystyngowany i arystokratyczny wygląd. Szata tworzy wspaniała grzywę oraz kryzę wokół szyi, a także wspaniały pióropusz na ogonie. FCI wyróżnia trzy odmiany umaszczenia:

-umaszczenie śniade, występujące w odmianach od jasnozłotego do mahoniowego, zawsze z białą grzywą;

-umaszczenie tricolor - czarna szata z białą grzywą oraz podpalaniem na pysku, klatce piersiowej oraz na brzuchu. Oczy również brązowe;

-umaszczenie marmurkowe (blue merle), gdzie szata jest niebiesko – srebrna, z podpalaniem na pysku oraz na łapach. Oczy w tej odmianie mogą być brązowe lub niebieskie.

Temperament

Zgodnie z wzorcem rasy, wbudowanym w masową wyobraźnię za sprawą filmowej Lessie, owczarki collie są wspaniałymi, inteligentnymi i bardzo wiernymi psami. Typowy collie jest psem zapatrzonym w swojego właściciela, pełnym oddania i bardzo kochającym dzieci. Cierpliwy i troskliwy, jest doskonałym towarzyszem i nadaje się nawet dla początkujących hodowców. Względem innych psów nastawiony jest bardzo przyjaźnie, łatwo nawiązuje kontakty i nigdy nie generuje problemów.

Tresura

Collie jest wspaniałym towarzyszem, bardzo chętnie podejmującym współpracę w człowiekiem. Duża inteligencja i chęć do pracy powodują, że jego tresura jest bardzo łatwa.

Ćwiczenia

Collie, mimo dość dystyngowanego wyglądu, jest bardzo ruchliwym psem o dużym zapotrzebowaniu na codzienne ćwiczenia. Collie doskonale sprawdza się w psich konkurencjach, takich, jak frisbee czy agility.

Warunki życia

Jest to rasa stworzona do pracy na otwartych przestrzeniach i dzikich wrzosowiskach. Szata dobrze chroni psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, dzięki czemu może on żyć na zewnątrz niemal przez cały rok. W mroźne lub szczególnie upalne dni należy jednak zapewnić mu konieczne schronienie. Collie doskonale czuje się w domu z ogrodem, ale ze względu na ogromne oddanie właścicielowi, może również przystosować się do życia w mieszkaniu. Należy jednak wówczas zapewnić mu codzienną, duża dawkę ruchu i ćwiczeń.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZKOCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚĆ DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY, PIES PASTERSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 156

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.