Chart perski - saluki

Historia

Chart perski oryginalnie nazywany był saluki, od nazwy starego perskiego miasta. Przodkowie dzisiejszych chartów perskich zamieszkiwali tereny Etiopii, Indii, Afganistanu oraz środkowej Azji. Były to psy przeznaczone głównie do polowań na zające, antylopy lub gazele. Psy te różniły się nieco od siebie, bowiem w zależności od regionu, w którym występowały, były specjalizowane do polowań na konkretny typ zwierzyny. W Arabii charty perskie zajmują od wieków szczególną pozycję – zgodnie z tradycją, psa tej rasy nie można było kupić lub sprzedać, mógł on jedynie zostać podarowany. Do Europy charty perskie trafiły wraz z Krzyżowcami w czasach krucjat. Dwa pierwsze egzemplarze tej rasy zostały oficjalnie uznane przez Kennel Club dopiero w 1874 roku. Wzorzec rasy ustanowiono w 1923 roku, biorąc pod uwagę zróżnicowanie poszczególnych osobników, wynikające ze specjalizacji do łowienia różnych typów zwierzyny.

Wygląd

Chart perski to chodząca harmonia i wdzięk. Jest psem łączącym w sobie prędkość, wytrzymałość i energię. Sierść saluki jest gładka i jedwabista, tworząca pióra na uszach, nogach i ogonie. Mogą występować frędzle pod gardłem. Umaszczenie może być rozmaite: białe, piaskowe, złote, kremowe, szaro-czarne, trójkolorowe, rude lub, co najbardziej pożądane, grizli. Występują również odmiany krótkowłose, o bardzo krótkiej sierści, nie tworzącej frędzli oraz nie posiadające długich piór na uszach. Zdaniem hodowców, odmiana krótkowłosa przoduje w wyścigach.

Temperament

Saluki jest psem pełnym godności i niezależności. Względem obcych zachowuje dystans, jednak nie wykazuje ani agresji, ani lękliwości.

Tresura

Mimo dość dużej inteligencji, chart perski jest psem dość ciężkim w tresurze. Z natury niezależny, nie lubi wypełniać poleceń, zaś ponad wszelkie rodzaje ćwiczeń przekłada szalony bieg.

Ćwiczenia

Jak wszystkie charty, saluki przede wszystkim kocha biegać. Wymaga codziennej, dużej porcji ruchu. Doskonale sprawdza się, jako pies myśliwski.

Warunki życia

Wymaga dość dużo miejsca, więc najlepiej czuje się w domach z ogrodem. Źle znosi zimno, nie powinien więc przebywać na stałe na zewnątrz. Może przystosować się do życia w mieszkaniu, jednak jest to dla niego trudne i niewskazane.

 

KRAJ POCHODZENIA

IRAN

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BARDZO MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA X, SEKCJA 1, WZORZEC NR 269

POLECANE KARMY

TASTE OF THE WILD, BRIT, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.