Shar pei

Historia

Rasa ta pochodzi z Chin, ale rozpropagowana została dzięki hodowcom pochodzącym ze Stanów Zjednoczonych. W starożytnych Chonach shar pei używane były do polowań na dziki, do walk psów i do pilnowania stad. Głównym przeznaczeniem tej rasy było jednak pilnowanie świątyń. Z tego powodu, po rewolucji i nastaniu w Chinach komunizmy, psy te straciły swoje główne zajęcie. Co więcej, aby zniechęcić potencjalnych hodowców, na właścicieli shar pei nałożono wysokie podatki, a Mao ogłosił, że posiadanie psa tej rasy jest przejawem burżuazyjnej dekadencji. Skutkiem tych działań, hodowla shar pei została praktycznie zabroniona, a populacja drastycznie spadła. Rasę od zagłady uchronił pewien chiński hodowca, Matgo Law. Napisał on list do amerykańskiego czasopisma, poświęconego kynologii i opisał zaistniałą w Chinach sytuację. Amerykańscy hodowcy bardzo entuzjastycznie podeszli do problemu uratowania rasy i wkrótce jej hodowla rozkwitła w Stanach Zjednoczonych, gdzie stały się w niedługim czasie wyznacznikiem statusu i pozycji społecznej. W niedługim czasie rasa zyskała również znaczą popularność w Europie. Pierwszy oficjalny wzorzec rasy został ustanowiony w 1981 roku.

Wygląd

Jest to niezwykły pies o bardzo charakterystycznym wyglądzie. Na całym ciele posiada luźną skórę, marszcząca się jedynie w okolicy głowy i ogona. Kufa ma bardzo charakterystyczny kształt – jest szeroka od nasady aż do wierzchołka nosa. Szczęki są mocne, a oczy w kształcie migdałów. Uszy maja kształt trójkątów równobocznych, są małe i dość grube; przylegają ściśle do czaszki. Szata jest raczej sztywna, odstająca od skóry na całym cele, za wyjątkiem kończyn, gdzie jest przylegająca. Dopuszczalne są dwa typy szaty: horse coat, o długości nie przekraczającej 1,25 cm oraz brush coat, o długości od 1,25 do 2,5 cm. Dopuszczalne są wszelkie możliwe umaszczenia, za wyjątkiem białego. Umaszczenie jest zawsze jednolite, z delikatnym jedynie cieniowaniem. Cecha charakterystyczną tej rasy jest również fioletowy język, sugerujący pokrewieństwo do Chow-Chow.

Temperament

Shar pei jest raczej niezależnym psem, ale jednocześnie jest b przywiązany do swojego właściciela i jego rodziny. Jest bardzo towarzyski i źle znosi samotność. Jest również bardzo czujnym psem, jak na stróża świątyń przystało. Jest skłonny do obrony, ale nigdy nie wykazuje agresji. Jest to typowy pies jednego pana i wypełnia wyłącznie jego polecenia.

Tresura

Jest to bardzo uparty pies, co znacznie utrudnia tresurę. Posiada duży poziom niezależności. Ponieważ posiada bardzo silna skłonność do dominacji, wymagana jest socjalizacja już od szczenięctwa i konsekwentny trening z posłuszeństwa

Ćwiczenia

Shar pei posiada dość duże zapotrzebowanie na ruch i ćwiczenia. Potrafi doskonale przystosować się do życia w mieście, należy jednak zapewnić mu regularne spacery.

Warunki życia

Może żyć zarówno w domu z ogrodem, jak i w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu codziennej dawki ruchu. Jego skóra jest bardzo wymagająca w pielęgnacji, jest bowiem podatna na infekcje, zwłaszcza w szczenięctwie, kiedy jest bardzo pomarszczona. Częstym schorzeniem jest tez nieprawidłowe podwinięcie powieki (tak zwane entropium), które, jeśli nie jest leczone, może doprowadzić do ślepoty. Należy też wziąć pod uwagę fakt, że shar pei dość głośno chrapie, co może powodować dyskomfort u innych domowników.

 

KRAJ POCHODZENIA

CHINY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ŚREDNIO

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

TRUDNY, ZWŁASZCZA W SZCZENIĘCTWIE

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

ŚREDNIO

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚC DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

RACZEJ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 309

POLECANE KARMY

EUKANUBA, PURINA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.