Bearded collie

Historia

Rasa pochodzi ze Szkocji, gdzie bearded collie pełniły funkcję psów pasterskich i zaganiających. Służyły także jako psy stróżujące. Istnieje też alternatywna teoria, głosząca, że rasa ta posiada węgierskie korzenie.

Wygląd

Bearded collie jest średniej wielkości psem; jest raczej długi, niż wysoki – stosunek proporcji jego ciała wynosi 4 do 5, przy czym suki tej rasy mogą być jeszcze dłuższe. Jest mocnej, ale dość suchej budowy, co spowodowane jest dużą aktywnością. Cechą charakterystyczną jest żywe, inteligentne spojrzenie. Sierść jest dwuwarstwowa, o miękkim i gęstym podszerstku. Włos okrywowy jest gruby, kosmaty i twardy; może być lekko falowany, ale nie powinien być wełnisty. Sierść ma za zadanie chronić psa przed niepogodą, ale w żadnym wypadku nie powinna zakrywać kształtów ciała. Długi włos na żuchwie tworzy charakterystyczną brodę (bearded – brodaty, ang.) Psów tej rasy nie wolno strzyc; również trymowanie jest zabronione. Umaszczenie może być łupkowoszare, czarne, błękitne, czerwonopłowe, szare lub czekoladowe. Może, ale nie musi, posiadać białe znaczenia. Jeżeli znaczenia występują, powinny tworzyć strzałkę na głowie oraz znajdować się na łapach, końcu ogona i klatce piersiowej. Przewaga białego koloru jest niedopuszczalna.

Temperament

Bearded collie jest bardzo inteligentnym, bystrym i pewnym siebie psem. Cechuje go duża aktywność, ale bez śladu nerwowości czy agresji. Jest typowym psem pracującym, przyjacielskim i opiekuńczym. Te cechy sprawiają, że jest on rasa polecaną dla początkujących hodowców. Mimo tak łagodnego usposobienia, niekiedy suki tej rasy wykazują większą niezależność, co może objawiać się skłonnościami do dominacji.

Tresura

Ze względu na dużą inteligencję i wrodzoną chęć do współpracy z człowiekiem, bardzo szybko uczy się nowych komend. Jest bardzo łatwy w tresurze.

Ćwiczenia

Bearded collie wymaga codziennej, sporej dawki ruchu. Konieczne jest wykonywanie przynajmniej trzech, czterech spacerów w ciągu dnia.

Warunki życia

Ponieważ bearded collie jest typowym psem pasterskim, posiada bardzo skromne wymagania. Z natury łatwo przystosowuje się do nowych warunków. Może żyć w mieszkaniu, należy jednak wziąć pod uwagę jego rozmiary.

 

KRAJ POCHODZENIA

SZKOCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BARDZO DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DOŚĆ DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOSĆ DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ZAZWYCZAJ TAK

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES PASTERSKI, PIES RATOWNICZY, DO TOWARZYSTWA, PIES MUNDUROWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 271

POLECANE KARMY

ACANA, ORIJEN, WHITE WOLF

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.