Alaskan Klee Kai

Historia

Rasa, zgodnie z nazwą, pochodzi a Alaski, a konkretnie z miejscowości Wasilla. Początki rasy sięgają lat 70-tych XX wieku. Wtedy to pani Linda S. Spurlin, wraz z rodziną, postanowiła wyhodować nową rasę, która w zamierzeniu miała być pomniejszoną kopią husky. Inspiracją dla stworzenia nowej rasy była przypadkowa krzyżówka huskyego z mniejszym psem. Linda Spurlin postanowiła więc otrzymać psa o podobnych parametrach, ale bez cech karłowatości. W tym celu skrzyżowano ze sobą psy z czterech ras: Shipperke, syberyjskiego i alaskańskiego husky oraz amerykańskiego psa eskimoskiego. Pierwotnie rasa nazywała się po prostu klee kai, ale w 1995 została rozdzielona na amerykańskiego klee kai oraz klee kai. W 2002 roku rasę ponownie scalono pod nazwą Alaskan Klee Kai.

Wygląd

Alaskan Klee Kai, zgodnie z wolą autorki tej rasy, wyglądają jak pomniejszony husky. Mają więc charakterystyczną, wyraźnie widoczną maskę na pysku, okalającą oczy, które mogą być niebieskie, brązowe lub niebiesko-brązowe. Głowa klee kai jest klinowata, uszy stojące. Korpus psa jest nieco dłuższy, niż jego wysokość w kłębie. Umaszczenie zwykle jest czarno-białe, szare i białe. Rzadziej spotyka się osobniki czerwone lub czerwono-białe.

Temperament

Alaskan klee kai są inteligentne i bardzo energiczne. Są również oddane właścicielowi. Do obcych odnoszą się z pewną rezerwą, chociaż bez agresji. Są wspaniałymi towarzyszami. Posiadają silny instynkt terytorialny.

Tresura

Alaskan klee kai powinien być socjalizowany już od szczenięctwa. Jest to bardzo istotne dla późniejszego życia psa, bowiem przeciwnym wypadku, może stać się psem wycofanym i nieufnym w stosunku do ludzi. Przywiązują się do właściciela, a ich tresura nie nastręcza specjalnych trudności.

Ćwiczenia

Alaskan klee kai, podobnie, jak ich „starszy brat” husky, wymagają codziennej dużej porcji ruchu.

Warunki życia

Alaskan klee kai dobrze przystosowują się do życia w mieszkaniu, jednak pod warunkiem, że zapewnimy im duża dawkę codziennych spacerów. Mogą również być trzymane na zewnątrz, jednak w tym przypadku należy zapewnić im schronienie, gdzie mogą się schować w przypadku niekorzystnych warunków atmosferycznych. Ze względu na gęstą sierść powinny być regularnie szczotkowane.

 

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZALECANY

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚĆ MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

CZASAMI

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

 

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

RACZEJ SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUZY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

TAK

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

SŁABO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA

KLASYFIKACJA FCI

NIE SKLASYFIKOWANY PRZEZ FCI

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN,

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.