Puli

Historia

Jest to bardzo stara rasa, pochodząca z Węgier. Protoplaści dzisiejszych puli żyli w Mezopotamii już 2300 lat p. n. e. Rasa znana była jedna znacznie wcześniej – w grobowcu sumeryjskiej księżniczki, datowanym na okres ok. 6000 lat p. n. e., znaleziono figurkę psa przypominającego dzisiejsze puli. Na wpół oswojone puli, zaganiające stada, towarzyszyły nomadom opanowującym Azję około 1200 roku p. n. e. Nomadów tych nazywano w Chinach Puli Hau. Plamiona Awarów, pochodzące z Kaukazu, prowadziły ze sobą psy, które krzyżowały się z psami Germanów podobnymi do briarda i baucerona, a następnie z lokalnymi puli. W ten sposób powstała rasa puli w takiej formie, w jakiej znamy ją dzisiaj. Pierwszy wzorzec rasy został opublikowany w 1915 roku, zaś kolejny, uznany już przez FCI, w 1924 r. W Polsce rasa ta nigdy nie cieszyła się zbyt dużą popularnością; przed II wojną światową można było podziwiać puli w warszawskim ogrodzie zoologicznym.

Wygląd

Jest to średniej wielkości pies, o dość delikatnej sylwetce, wpisującej się w kształt kwadratu. Jest raczej suchej budowy, nadrabia za to dobrze rozwinięta muskulaturą. Sylwetka psa ginie nieco pod bardzo obfitą sierścią, tworzącą na całym ciele płaty i sznury. Sierść na głowie niemal całkiem zakrywa psu oczy, nadając jego głowie niemal idealnie okrągły kształt. Puli posiada bardzo obficie owłosiony ogon, który zwykle trzyma uniesiony do góry, co daje wrażenie, jakby linia grzbietowa wznosiła się w kierunku zadu. Pod względem umaszczenia wyróżniamy dwie odmiany puli: o sierści białej, lub kolorowej, przy czym w odmianie kolorowej wyróżniamy barwę czarną, szarą, brązową lub płową. Sierść puli jest raczej pracochłonna, bowiem wymaga regularnej pielęgnacji, a poszczególne pasma powinny być rozdzielane ręcznie.

Temperament

Jest to bardzo inteligentny pies, potrzebujący stałego kontaktu z właścicielem oraz zajęcia. Jeżeli nie zapewnimy mu odpowiednich wyzwań intelektualnych i zajęć, stanie się apatyczny i smutny. Pomimo niewielkich rozmiarów, puli jest bardzo odważny i bez wahania potrafi stanąć w obronie swojego właściciela. Kocha dzieci i może być dla nich niezastąpionym towarzyszem.

Tresura

Ponieważ puli jest bardzo skory do nauki, a przy tym inteligentny, nowych komend uczy się szybko i chętnie. Jego tresura jest więc raczej łatwa, tym niemniej wymaga konsekwencji.

Ćwiczenia

Jako bardzo aktywny i inteligentny pies, puli świetnie sprawdza się w wielu psich sportach. Źle znosi bezczynność i wymaga zapewnienia mu wyzwań intelektualnych i fizycznych.

Warunki życia

Puli jest psem o bardzo małych wymaganiach. Potrafi przystosować się praktycznie do każdych warunków życiowych. Doskonale radzi sobie zarówno w mieszkaniu, jak i na farmie, której może być czujnym i nieustraszonym stróżem. W każdym jednak wypadku potrzebuje stałego kontaktu z właścicielem oraz stymulacji intelektualnej i fizycznej.

 

KRAJ POCHODZENIA

WĘGRY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

RACZEJ TRUDNA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚĆ DUŻA

WIGOR

DOŚĆ DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOŚĆ DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOŚĆ DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PASTERSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 55

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.