Nagi pies meksykański

Historia

Jest to bardzo stara rasa psów, której początki sięgają starożytnego państwa Azteków. Nagi pies meksykański, nazywany przez Indian Xoloitzcuintle, uważany był przez nich za przedstawiciela boga Xolotla. Według wierzeń, jego rolą miało być przewodzenie duszom zmarłych. Mięso Xoloitzcuintle spożywane było przez Azteków podczas rytualnych obrzędów. Nagi pies meksykański posiadał również bardziej przyziemne zastosowanie – jego rolą było bowiem ogrzewanie nóg właściciela podczas snu. Rasa była bliska wyginięcia z powodu smacznego mięsa, jednak została ocalona przez Meksykański Związek Kynologiczny. Od 1940 roku, nagi pies meksykański stał się oficjalnym logo Związku. Wbrew nazwie, pies ten występuje tak naprawdę w dwóch odmianach: bezwłosej, zwanej „perro pelón mexicano” oraz owłosionej, nazywanej „izcuintle”. Gen odpowiadający za brak owłosienia jest jednak dominujący, dzięki czemu ilość bezwłosych psów systematycznie się zwiększa.

Wygląd

Jest to bardzo atrakcyjny pies o oryginalnym, szlachetnym wyglądzie. Występuje w trzech odmianach: małej, średniej i dużej. Niezależnie od wielkości, cechą charakterystyczną tej rasy jest całkowity lub niemal całkowity brak owłosienia. Skóra psa jest gładka, miękka i bardzo ciepła. Tułów jest proporcjonalny, harmonijny, o pojemnej klatce piersiowej. Ogon psa oraz jego nogi są długie i smukłe, nadając psu wspaniały, szlachetny, niemal posągowy wygląd. Umaszczenie może być zróżnicowane, od czarnego, poprzez łupkowe, ciemnoszare, szare, wątrobiane, płowe, aż po blond. Preferowane są jednolite, ciemne barwy.

Temperament

Nagi pies meksykański jest spokojnym, zrównoważonym, a jednocześnie radosnym zwierzęciem. Bardzo czuły i inteligentny, może być świetnym towarzyszem. W stosunku do obcych jest z natury podejrzliwy, co czyni go świetnym stróżem. Nigdy jednak nie wykazuje agresji. Jest bardzo błyskotliwy i pomysłowy, posiada też silny instynkt myśliwski.

Tresura

Psy tej rasy bardzo późno osiągają dojrzałość; dopiero po ukończeniu ok. dwóch lat życia stają się w pełni zrównoważone emocjonalnie, natomiast jako szczenięta, bywają głośne i szczekliwe. Wymagają wiele konsekwencji, cierpliwości oraz odpowiedniego podejścia. Uwielbiają niezależność, co powoduje, że często uciekają właścicielowi, nawet, jeśli wiąże się to ze wspinaniem się na ogrodzenie.

Ćwiczenia

Brak danych.

Warunki życia

Nagi pies meksykański może żyć w mieszkaniu. Ze względu na brak owłosienia jest idealnym towarzyszem dla alergików. Z tego samego powodu źle znosi niskie temperatury, więc przy niekorzystnych warunkach pogodowych, powinno się ograniczyć spacery do niezbędnego minimum oraz zaopatrzyć psa w odpowiednie okrycie.

 

KRAJ POCHODZENIA

MEKSYK

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

MAŁY LUB ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BRAK

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BRAK DANYCH

CZY LUBI INNE PSY

BRAK DANYCH

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

BRAK DANYCH

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

RACZEJ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIO ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ZEROWE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BRAK DANYCH

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OZDOBNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 6, WZORZEC NR 234

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, ORIJEN, PURINA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.