Gryfon Korthalsa

Historia

Rasa została utworzona przez Ewalda Karela Korthalsa, co tłumaczy jej niecodzienną nazwę. Do uzyskania nowej rasy gryfonów jej twórca użył szorstkowłosych wyżłów heskich, holenderskich psów wodnych oraz francuskich gryfonów. Księga rodowodowa nowej rasy została otwarta za sprawą E. Korthalsa w 1888 roku, zaś od 1896 hodowla była kontynuowana przez szwajcarskiego barona Ginginsa d'Eclepens. W Polsce do dzisiaj jest to rasa mało popularna.


Wygląd

Gryfon Korthalsa jest średniej wielkości psem o nieco wydłużonej sylwetce. Jest typowym psem myśliwskim, przeznaczonym do pracy w wodzie. Szata doskonale chroni go przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi oraz urazami, co jest niezwykle przydatne, kiedy poluje na terenach podmokłych lub w gęstych zaroślach. Jego czaszka jest średniej szerokości, o długiej i kwadratowej kufie. Oczy są wysoko osadzone, ciemnożółte lub brunatne. Cechami charakterystycznymi tej rasy są wydatne wąsy, broda oraz brwi. Włos jest gruby i bardzo szorstki, w dotyku przypominający nieco szczecinę dzika. Nie może być wełnisty, ani tworzyć loków. Występuje również cienki i zwarty podszerstek. Umaszczenie może być stalowo – szare, z brązowymi łatami, niekiedy bywa też srokate lub dereszowate. Dopuszcza się także umaszczenie białe i brązowe lub białe i pomarańczowe.

 

Temperament

Jest to pies o niezwykle radosnym usposobieniu, wiecznie machający ogonem i spragniony głaskania, tarmoszenia i kontaktu z właścicielem. Jest zawsze chętny do zabawy. Bardzo kocha dzieci i jest dla nich świetnym towarzyszem. Jednocześnie pozostaje on doskonałym myśliwym, bardzo pewnym siebie i obdarzonym silnym instynktem obronnym. Często nazywany jest „myśliwym o duszy pieszczocha”.

Tresura

Jest psem bardzo inteligentnym i chętnym do pracy, dlatego jego tresura jest dosyć łatwa. Może być doskonałym towarzyszem dla osób uprawiających jogging lub rowerzystów. Pracuje z dużym zapałem, chętnie wykonując komendy, a jednocześnie wykazując się kreatywnością i samodzielnością.

Ćwiczenia

Jako typowy pies wodny, kocha zabawę w wodzie i aportowanie. Najchętniej poluje galopem lub kłusem. Posiada dużą potrzebę ruchu, którą należy regularnie zaspokajać.

Warunki życia

Jako urodzony myśliwy, gryfon nie jest wymarzonym psem do trzymania w małym mieszkaniu. Zdecydowanie lepiej czuje się w domu z ogrodem, gdzie może swobodnie biegać i węszyć. Uwielbia przestrzeń, bieg, a nade wszystko kontakt z właścicielem i jego rodziną.

 

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚRENDI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VII, SEKCJA 1.3, WZORZEC NR 107

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, PURINA, ACANA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.