Canaan dog

Historia

Canaany pochodzą od półdzikich psów, zwanych pariasami. Wywodzą się z Izraela, a w Europie stały się popularne w latach trzydziestych XX wieku. Wtedy to Rudolfina Menzel próbowała wcielić w życie swój plan użycia psów europejskich w charakterze psów bojowych, towarzyszących armii izraelskiej. Jednakże, ze względu na bardzo trudne warunki klimatyczne, panujące na izraelskich pustyniach, europejskie rasy nie były w stanie spełnić postawionych przed nimi zadań. Dlatego postanowiono wykorzystać do tego celu dzikie psy, żyjące w stanie naturalnym na obrzeżach izraelskich miast. Wybierano spośród nich psy o największej użytkowości i w ten sposób otrzymano nową rasę, której wzorzec opracowała Menzel. Nową rasę nazwano od miejsca powstania canaan dog. Menzel nie doczekała się jednak uznania canaanów za rasę, bowiem FCI oficjalnie uznało canaany w 1964 roku, już po jej śmierci. Canaany w dzikiej odmianie do dziś żyją na pustyni Negew i na terenie Izraela.

Wygląd

Canaany przypominają dzikie psy, z którymi są tak blisko spokrewnione: kwadratowa, harmonijna sylwetka, mocna budowa i wyraźna różnica między płciami, to cechy charakterystyczne tej rasy. Są wytrzymałe i zwinne. Sierść jest dwuwarstwowa: włos okrywowy jest szorstki, gęsty i prosty, zaś podszerstek obfity i przylegający. Umaszczenie odpowiadające piaskom izraelskich pustyni: piaskowe, złote, rudobrązowe, białe, rzadziej cętkowane lub czarne. Niekiedy występuje maska; wówczas wymagane jest aby była ona symetryczna.

Temperament

Canaan wydaje się nadal pozostawać dzikim psem: jest czujny, nieufny i niezależny. Cechuje go duża odwaga i skłonność do błyskawicznych reakcji. W stosunku do nieznajomych, a także do innych zwierząt, zawsze pozostaje podejrzliwy, nie jest jednak agresywny. Posiada silny instynkt łowiecki. Canaan jest też bardzo wierny i oddany właścicielowi.

Tresura

Jest posłusznym psem i szybko się uczy. Jest też bardzo inteligentny, co czyni jego tresurę bardzo łatwą.

Ćwiczenia

Wymagane jest zapewnienie dużej ilości ruchu i powtarzanie szkoleń. Doskonale sprawdza się w psich konkurencjach sportowych, takich jak agility.

Warunki życia

Jest psem kochającym przestrzeń, dlatego najlepiej czuje się w domu z ogrodem. Ponieważ jednak łatwo się przystosowuje do nowych warunków, może żyć w mieszkaniach, należy jednak pamiętać o zapewnieniu mu dużej ilości ruchu i ćwiczeń.

KRAJ POCHODZENIA

IZRAEL

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ NIE

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

BARDZO MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES STRÓŻUJĄCY, PES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 6, WZORZEC NR 273

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT, BOSH

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.