Flat coated retriever

Historia

Historia rasy rozpoczyna się pod koniec XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Wśród przodków rasy wymienia się nowofunlandy, setery, spaniele i colie. Kennel Club zarejestrował rasę w 1898 roku, zaś pierwszy, oficjalny wzorzec rasy został utworzony w 1923 r.

Wygląd

Jest aktywnym i bystrym psem średniej wielkości. Jego włos jest gesty, o delikatnej strukturze i przylegający tak bardzo, jak to tylko możliwe (flat – płaski, ang.). Nogi i ogon psa są dobrze owłosione, z frędzlami. Głowa jest długa, dobrze uformowana. Oczy ciemnokasztanowe lub orzechowe, o bardzo inteligentnym wyrazie. Występują dwa rodzaje umaszczenia: czarne lub wątrobiane.

Temperament

Flat coated retriever jest bystrym, inteligentnym psem, bardzo przywiązanym do właściciela. Jest ufny w stosunku do nieznajomych, dlatego nie nadaje się na psa stróżującego. Jest delikatny i cierpliwy w stosunku do dzieci. Wesoły i pewny siebie, jest doskonałym psem myśliwskim. Nie lubi hałasu, agresji i przemocy, a szczególnie samotności. Wymaga serdeczności i ciepła, jest łagodnym i wrażliwym zwierzęciem.

Tresura

Tresura jest dosyć łatwa, ponieważ Flat coated retriever jest inteligentnym i pojętnym uczniem. Nie wykazuje chęci dominacji, więc nie powinien być zbyt twardo prowadzony.

Ćwiczenia

Wymaga dużej dawki ruchu i zabawy. W przeciwnym wypadku będzie spróbował zwrócić na siebie uwagę domowników poprzez destrukcyjne zachowania. Doskonale aportuje, tropi i płoszy zwierzynę.

Warunki życia

Nie nadaje się do życia w małym mieszkaniu, gdyż, jako pies myśliwski, potrzebuje dużo ruchu i kocha przestrzeń. Idealnym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem, do którego jednak wpuści każdego nieznajomego, traktując go, jako potencjalnego przyjaciela.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

BARDZO DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

ŚREDNIO ZDROWY

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DOŚC DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 167

POLECANE KARMY

ORIJEN, ACANA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.