Pies faraona

Historia

Rasa pochodzi z Malty, gdzie przybyła najprawdopodobniej wraz z Fenicjanami lub Kreteńczykami. Nazwa „pies faraona” odnosiła się początkowo do wszystkich psów, występujących naturalnie w obszarze Morza Śródziemnego, nie mających wiele wspólnego z psami, pochodzącymi z Egiptu. Pochodzenie tej nazwy wiąże się z faktem, że psy te przypominały wyglądem staroegipskie charty, zwane tesemami.

Rasa została uznana przez Kennel Club w 1974 roku pod nazwa Pharaon hound. W 1977 roku rasa została zarejestrowana przez FCI, zgodnie z wydanym przez Maltę wzorcem.

Co ciekawe, na Malcie rasa ta występuje pod nazwą kelb tal fenek, co można przetłumaczyć, jako pies królika.

Wygląd

Jest to pies średniej wielkości, charakteryzujący się szlachetną postawą i proporcjonalną budową ciała. Łączy w sobie siłę oraz wdzięk, co podkreślane jest przez niezwykle szybki i lekki chód.

Włos jest krótki i lśniący, przy czym, w zależności od osobnika, może być bardziej szorstki lub miękki. Nie występuje pióro. Umaszczenie jest podpalane lub soczysto podpalane. Pożądane są białe znaczenia układające się w następujący wzór: biały koniuszek ogona, białe znaczenie na piersi, tworzące tak zwaną gwiazdę, białe znaczenia na palcach. Dopuszczalna jest również wąska, biała strzałka na głowie. Biel w innych miejscach jest niepożądana. Nos jest w kolorze wątrobianym lub cielistym.

 

Temperament

Jest to czujny i inteligentny pies, zawsze skory do zabawy. Posiada dobry, przyjacielski charakter; wobec innych psów nastawiony jest raczej pozytywnie i łatwo nawiązuje z nimi przyjaźnie. Względem obcych ludzi pozostaje dość nieufny, jednak raczej nie wykazuje agresji. Bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i jego rodziny. Bywa uparty i ma skłonność do niezależności. Posiada też silny instynkt łowiecki.

Tresura

Jest to bardzo inteligentny i skory do nauki pies. Nowych komend uczy się bardzo szybko i chętnie.

Ćwiczenia

Pies faraona kocha ruch i bieganie. Może być doskonałym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Najlepiej czuje się w domu z ogrodem, może jednak przyzwyczaić się do życia w mieszkaniu, pod warunkiem zapewnienia mu codziennych, długich spacerów oraz dużej porcji biegania.

 

KRAJ POCHODZENIA

MALTA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚC DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYSLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 6, WZORZEC NR 248

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.