Owczarek australijski typ amerykański

Historia

Rasa najprawdopodobniej została utworzona w Stanach Zjednoczonych. Nie wiadomo natomiast, jak dokładnie przebiegało kształtowanie się tej rasy, bowiem istnieje na ten temat kilka wykluczających się wzajemnie teorii. Jedna z nich mówi, że przodkami tej owczarków australijskich były psy pochodzące z Wielkiej Brytanii, które następnie wraz z osadnikami dostały się do Stanów Zjednoczonych, a następnie krzyżowały się tam z innymi psami. Owczarki australijskie zyskały popularność po II wojnie światowej, kiedy nastąpił rozkwit wystaw koni, rodeo i jazdy westernowej. Atrakcje te były często pokazywane w kinie i telewizji, a niemal zawsze jeźdźcowi towarzyszył wierny pies. Ponadto farmerzy docenili umiejętności i wszechstronność tej rasy, co również w znacznym stopniu przyczyniło się do wzrostu jej popularności.

Wygląd

Owczarek australijski jest pełnym uroku psem o harmonijnej budowie. Jego sylwetka jest wydłużona, prostokątna, nieco dłuższa, niż wyższa. Jest to szybki, sprawny i dobrze umięśniony pies. Co ciekawe, u niektórych osobników występuje tzw. ogon szczątkowy (bobtail, ang.), co jest mutacją dominującą. Sierść jest średniej długości, prosta lub falista, dająca dobrą ochronę od niesprzyjających warunków atmosferycznych. Występuje podszerstek, którego gęstość waha się w zależności od klimatu. W przypadku owczarka australijskiego występuje bardzo szeroka gama umaszczeń: wyróżniamy tu umaszczenie czarne, niebieskie, marmurkowe, rude, czekoladowe. W każdym typie mogą występować białe znaczenia, podpalanie lub marmurek.

Temperament

Jest to przede wszystkim wspaniały pasterz, inteligentny, samodzielny i wierny. Z natury jest opanowany i łagodny, pewny siebie, ale nigdy nie wykazujący agresji. Posiada bardzo silny instynkt pasterski i stróżujący. Bardzo mocno przywiązuje się do właściciela i jego rodziny. Przy pierwszym spotkaniu może wykazywać pewną rezerwę w stosunku do nieznajomych. Wobec innych zwierząt domowych oraz obcych dzieci jest bardzo wyrozumiały i tolerancyjny.

Tresura

Jako inteligentny i nastawiony na współpracę z człowiekiem pies, owczarek australijski bardzo chętnie i łatwo uczy się nowych komend. Psy tej rasy wykorzystywane są przede wszystkim na farmach, jako doskonali pasterze, ale pełnią również funkcję psów ratowniczych oraz są wykorzystywane w terapii osób chorych i niepełnosprawnych.

Ćwiczenia

Jako pies pracujący, owczarek australijski posiada duża potrzebę ruchu i ćwiczeń, jak również wyzwań intelektualnych. Doskonale sprawdza się w psich sportach, takich, jak dog frisby, agility czy obedience. Jeżeli nie zaspokoimy jego potrzeby ćwiczeń, może stać się nieznośny.

Warunki życia

Nie jest to rasa przeznaczona do życia w mieszkaniu. Owczarek australijski potrzebuje wiele ruchu oraz przestrzeni, więc najlepszym miejscem będzie dla niego dom z dużym ogrodem lub farma. Ponadto rasa ta okresowo dość intensywnie linieje, co również może stanowić problem.

 

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

MAŁA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

OKRESOWO DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PASTERSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 342

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.