Basset hound

Historia

Historia tej rasy sięga czasów średniowiecza. Jedna z hipotez głosi, że bassety zostały wyhodowane pod koniec XIV wieku przez francuskich mnichów, do polowań w lasach. Rasa ta miała powstać wskutek skrzyżowania francuskiego, dziś już nieistniejącego basseta d'Artois oraz nieco lżejszego basseta arteisen. Inna teoria głosi, że skoro bassety wykazują duże podobieństwo do bloodhoundów, mogły powstać jako mutacja w tej rasie, dzięki czemu powstał niski, karłowaty pies o doskonałym węchu. Która z teorii jest prawdziwa, tego się prawdopodobnie nie dowiemy. Faktem jest natomiast, że nazwa basset pochodzi od francuskiego słowa bas, co oznacza niski.

Wygląd

Basset wygląda dość dobrodusznie, a jednocześnie szlachetnie i dystyngowanie. Jest typowym psem gończym, o dość dużej masie i stosunkowo krótkich nogach. Mimo to, jest bardzo sprawny i nadzwyczaj skuteczny w trakcie polowań. Basset jest bardzo wytrwałym myśliwym, poluje z nosem przy ziemi, a węsząc uparcie wśród gęstego leśnego poszycia, potrafi upolować znacznie szybszą od siebie zdobycz, jak na przykład zająca. Cechą charakterystyczną jest luźna, zwisająca skóra. Włos dość krótki, zwarty, kontury psa mają czyste linie, bez frędzli. Powstawanie frędzli jest uznawane za poważną wadę, dyskwalifikującą psa. Umaszczenie jest najczęściej trójkolorowe: biało-czarno-rude, nieco rzadziej występują osobniki dwubarwne, cytrynowo-białe. Dopuszczalne są także inne możliwe umaszczenia. Oczy basseta są ciemne, z widoczną czerwienią dolnej powieki. Uszy nisko osadzone, długie, masywne i wiotkie. Grzbiet jest wydłużony, zakończony długim, silnym ogonem, lekko zagiętym, gdy pies się porusza.

Temperament

Basset to pies niesamowicie wytrwały. Potrafi godzinami tropić zdobycz, pracując właściwie do skutku. Posiada silny instynkt sfory. Jest zwierzęciem łagodnym, uczuciowym, a mimo to, nigdy nie okazuje lęku. W żadnym wypadku nie wykazuje też agresji. Przywiązuje się do rodziny, lubi dzieci, jest doskonałym towarzyszem. Dobrze toleruje inne zwierzęta oraz nieznajomych.

Tresura

Basset jest typowym tropicielem, pracującym za pomocą węchu. Jednakże ta właśnie cecha, mimo iż czyni z niego doskonałego myśliwego, powoduje też, że często bywa nieposłuszny – jeżeli wyczuje ciekawy trop, potrafi podążyć za nim, całkowicie ignorując polecenia. Z tego powodu jest uważany za dosyć ciężkiego w tresurze.

Ćwiczenia

Ze względu na doskonały węch, od szczenięctwa powinien być ćwiczony w tym kierunku.

Warunki życia

Basset, mimo „hrabiowskiego” wyglądu, nie jest specjalnie wymagającym psem. Może żyć zarówno w mieszkaniu, jak i na zewnątrz. Oczywiście, w przypadku, gdy żyje w mieszkaniu, konieczne jest zapewnienie mu codziennej dawki ruchu. Idealnym miejscem do życia będzie dla niego dom z ogródkiem, gdzie będzie mógł przechadzać się i węszyć do woli.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

POLECANY

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOBRA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOBRA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

PODATNY NA CHOROBY, ZAPALENIE SPOJÓWEK

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BARDZO DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

MAŁY

CHĘĆ DO ZABAWY

MAŁA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

TAK

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚĆ TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES MYSLIWSKI, PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VI, SEKCJA 1.4, WZORZEC NR 163

POLECANE KARMY

BOZITA, ROYAL CANIN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.