Border collie

Historia

Border collie, mimo swojej eleganckiej prezencji, jest typowym psem roboczym. Jego przodkowie żyli na pograniczu Anglii i Szkocji (border – granica, ang.), gdzie pracowali w charakterze psów pasterskich i zaganiających. Pod koniec XIX wieku rasa zyskała popularność, często występując w licznych konkursach. Wtedy również zaczęła się ekspansja tych owczarków na wszystkie kontynenty w charakterze psów pracujących.

Wygląd

Border collie jest psem pełnym wdzięku i klasy. Harmonijna, subtelna, a jednocześnie mocna budowa zapewnia mu dużą wytrzymałość, charakterystyczną dla psów pasterskich. Border collie występuje w dwóch odmianach: jedna ma średniodługą, a druga krótką sierść. W obu odmianach włos okrywowy i podszerstek jest miękki i gęsty, aby zapewniać psu przetrzymanie niekorzystnych warunków atmosferycznych. W odmianie o średnio długiej sierści, tworzy ona grzywę, portki oraz pióro na ogonie. Dopuszczalne są różne umaszczenia, od czarno-białego, poprzez różne odcienie brązu łączone z bielą, odmiany typu trikolor, marmur i wiele innych. Nigdy jednak nie może przeważać barwa biała.

Temperament

Jest to silny i wytrzymały pies, przystosowany do ciężkiej pracy, niezależnie od warunków atmosferycznych. Jest bardzo bystry i inteligentny – border collie uważane są przez specjalistów za najbardziej inteligentną rasę psów. Cechuje go szybkość, zwinność i niesamowita wręcz energia. Chętnie współpracuje z człowiekiem, przy czym lubi, aby pozostawić mu margines swobody, gdzie może się wykazać.

Tresura

Tresura border collie należy do najłatwiejszych spośród wszystkich ras. Jest to pies bardzo bystry i nastawiony na współpracę z właścicielem, chętnie i szybko uczący się nowych komend. Ćwiczenie nowych umiejętności sprawia mu niekłamaną radość, a ze względu na dużą wszechstronność, wytrzymałość i błyskotliwą inteligencję, jest psem szeroko wykorzystywanym do rozmaitych zadań: od poszukiwania turystów w lawinach, poprzez pracę w służbach celnych, aż do dogoterapii.

Ćwiczenia

Potrzebuje codziennej porcji ćwiczeń, przy czym powinny to być zadania, wymagające od niego inicjatywy i kreatywności. Wręcz wskazane jest stawianie przed nim zadań nie tylko natury fizycznej (bieganie), ale intelektualnej, w której pies będzie musiał samodzielnie podejmować decyzje i odnajdywać rozwiązania. O ile to możliwe, wskazana jest również od czasu do czasu praca z owcami. Doskonale sprawdza się we wszelkich psich sportach, za wyjątkiem szkolenia na psa obronnego.

Warunki życia

Jako pies pasterski, border collie źle czuje się w mieszkaniu. Zalecany jest dom z ogrodem, gdzie pies będzie mógł swobodnie biegać, dając upust swojej niespożytej energii.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚĆ MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

CZASAMI

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO MAŁE

GUBIENIE SIERŚCI

DOŚC DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PASTERSKI, PIES RATOWNICZY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 297

POLECANE KARMY

ORIJEN, ZIWI PEAK, PROFINE

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.