Buldog angielski

Historia

Buldogi angielskie to stara rasa, wywodząca się od pierwotnych buldogów, zwanych uprzednio bandog. Były to typowe psy do walk, wyodrębnione z mastiffów około 1100 lat temu. Przodkowie buldogów angielskich początkowo wykorzystywani byli również do walk psów oraz do walk z bykami. Od połowy XIX wieku sylwetka buldoga zaczęła podlegać pewnym zmianom: wzorzec rasy stał się przede wszystkim wyższy, masywniejszy, o dużej głowie, jednak przy zachowaniu krótkiej kufy i z uszami odkładającymi się do tyłu w tzw. płatek róży. W efekcie powstał pies „uroczo brzydki”, o wyglądzie zawodowego boksera wagi ciężkiej, w rzeczywistości jednak przyjacielsko nastawiony do otoczenia. Dziś buldog angielski uznawany jest za jeden z symboli narodowych Wielkiej Brytanii i jednoznacznie kojarzony z legendarnym Johnem Bullem.

Wygląd

Buldog angielski jest mocnym, przysadzistym psem o dość krótkich nogach i zwartym tułowiu, porośniętym krótką sierścią. Głowa jest dość duża w stosunku do reszty ciała, jednakże jej wielkość nie zakłóca harmonii sylwetki. Kufa jest krótka, bardzo szeroka i nieznacznie zadarta. Nogi masywne, krzepkie i mocne. Sierść buldoga angielskiego jest delikatna, przylegająca i gładka. Umaszczenie może być jednolite lub z maską, mogą występować podpalania, łaty i pręgowanie.

Temperament

Wbrew dość bojowemu i zawadiackiemu wyglądowi, buldog angielski jest z natury łagodnym i przyjaznym zwierzęciem. Jest odważny, śmiały i bardzo oddany. Jest wesołym i kochającym dzieci psem, chociaż nie do końca zdaje sobie sprawę ze swojej siły i rozmiarów, przez co nadmiar miłości z jego strony może grozić poturbowaniem. Mimo to, należy podkreślić, że zachowuje anielską cierpliwość wobec dzieci i jest typową „psią nianią”. Zdarzają się osobniki o skłonnościach do dominacji, która jednak można skutecznie temperować. Istotne jest, aby przy tym nie posuwać się do agresji, gdyż ta w naturalny sposób generuje agresywne zachowanie buldoga.

Tresura

Buldogi angielskie stosunkowo wolno opanowują nowe komendy, więc ich tresura wymaga nieco czasu i cierpliwości. Jeżeli mają skłonność do dominacji, będą stanowić wyzwanie dla właściciela.

Ćwiczenia

Posiada średnią, a niekiedy nawet małą potrzebę ćwiczeń. Nie należy ich jednak zaniedbywać, gdyż wówczas pies będzie miał tendencję do tycia.

Warunki życia

Buldog angielski jest typowym psem domowym, więc w zupełności odpowiada mu życie w mieszkaniu. Świetnie czuje się w mieście i może być typowym psem rodzinnym, nie należy jednak wymagać od niego, aby był psem stróżującym. Wymaga opieki, także przy zachowaniu higieny okolic intymnych, gdyż ze względu na budowę ciała, sam nie jest w stanie do nich sięgnąć. Kolejną uciążliwą sprawą jest fakt, że pies tej rasy dość głośno chrapie, co może być uciążliwe dla pozostałych domowników.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚC MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ SLABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

NIE

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

MAŁA

WIGOR

DOŚĆ MAŁY

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚĆ MAŁA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚC TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES RODZINNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA II, SEKCJA 2.1, WZORZEC NR 149

POLECANE KARMY

EUKANUBA, BRIT

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.