Cocker spaniel angielski

Historia

Samo słowo „spaniel” oznaczało początkowo psa myśliwskiego o określonych umiejętnościach i budowie. Następnie zaczęto rozróżniać spaniele lądowe i wodne. Nieco później, spaniele lądowe zostały podzielone na dwie kategorie: psy wystawiające zwierzynę (setery) oraz psy wypłaszające ptactwo z zarośli (springer spaniele). I właśnie springer spaniele są protoplastami wszystkich obecnie uznawanych ras spanieli użytkowych.

Początki rasy cocker spaniel sięgają XIX wieku, chociaż tak naprawdę psy w tym typie znane były już kilkaset lat wcześniej. Również sama nazwa „spaniel” ma dość interesujące pochodzenie. Jest to bowiem słowo zapożyczone z języka starofrancuskiego „espaigneul”, co w oryginale oznaczało psa hiszpańskiego. Wskazuje to na hiszpańskie korzenie spanieli i jest to właściwy trop. Przodkowie dzisiejszych cocker spanieli przybyli bowiem na dwór angielski wraz z hiszpańskimi arystokratami. Psy tej rasy, ze względu na swoje doskonałe umiejętności myśliwskie, były chętnie odkupywane przez szlachtę angielską lub stanowiły formę eleganckiego prezentu. O popularności tej rasy świadczy jej obecność w wielkich dziełach literackich, m in. w twórczości Chaucera (XIV wiek) oraz Shakespeare'a (XVI wiek).

Brytyjski Kennel Club uznał cocker spaniele za odrębną rasę w 1892 roku i od tego czasu datuje się prowadzenie osobnych linii hodowlanych dla cocker spanieli oraz springer spanieli. Nazwa „angielski” została dodana nieco później. W czasach przez II wojną światową cocker spaniel był najbardziej rozpowszechnioną rasą na Wyspach Brytyjskich. Obecnie uznaje się, że jest to najpopularniejsza rasa spanieli na świecie.

Wygląd

Cocker spaniel angielski jest psem o zwartej, kwadratowej sylwetce, mocnej budowie i wesołym, przyjacielskim usposobieniu. Głowa jest wydłużona, o mocno wysklepionych łukach brwiowych. Oczy są rozwarte, ale nie wypukle, zawsze o ciemnym zabarwieniu. Uszy są zwisające, osadzone na poziomie oczu lub niżej; zawsze pokryte są jedwabistym włosem. Tułów jest zwarty i mocny, długość od kłębu do nasady ogona jest równa wysokości psa w kłębie. Włos jest delikatny, gładki i przylegający; jest krótki na głowie, natomiast na nogach dość obfity. Umaszczenie może być jednolite o barwie złotej, czekoladowej, czarnej, może być z podpalaniami, albo kolorowe – wówczas występują kombinacje: biało-czarna, biało-złota, biało-pomarańczowa, blue roan, orange roan, liver roan, lemon roan, tricolour. Co istotne, u psów jednokolorowych biały kolor może występować jedynie na klatce piersiowej.

Temperament

Cocker spaniel jest ulubieńcem wśród spanieli przede wszystkim ze względu na swój wspaniały charakter: jest psem wesołym, radosnym, zawsze skorym do zabawy. Jego żwawy chód i energiczne ruchy podkreślają żywiołowe usposobienie i radość życia. Jest bardzo przywiązany do właściciela. Jest też ciekawski i bardzo śmiały, choć niekiedy bywa uparty. Radość ze wspólnej zabawy lub spotkania znajomego okazuje, machając nie tylko ogonem, ale całą tylną częścią ciała. Jest doskonałym towarzyszem, bardzo oddanym i kochającym życie.

Tresura

Jako bardzo inteligentny pies, cocker spaniel szybko się uczy. Jest z natury nastawiony na współpracę z człowiekiem i bardzo przywiązany do właściciela, przez co chętnie spełnia polecenia i bardzo szybko opanowuje nowe komendy. To wszystko czyni jego tresurę bardzo łatwą.

Ćwiczenia

Jak wszystkie spaniele, kocha ruch i polowanie, należy więc umożliwić mu wykazanie się w tych dziedzinach. Wspaniale aportuje, zwłaszcza do wody, nie znając przy tym zmęczenia. Doskonale nadaje się do sportów myśliwskich, jest też dobrym psem zaganiającym. Ze względu na duża potrzebę ruchu, jest świetnym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Jako niewielki pies, cocker spaniel może żyć w mieszkaniu, najlepiej jednak czuje się w domu z ogródkiem. Jest świetnym psem stróżującym, zawsze powiadamia o zbliżaniu się kogoś nieznajomego. Jeżeli jednak będzie żył w mieszkaniu i nie zapewnimy mu możliwości biegania, węszenia i polowań, zatraci swoje myśliwskie umiejętności i stanie się typowym kanapowcem ze skłonnością do otyłości.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJA DLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 5

POLECANE KARMY

ACANA, BEST CHOICE, BOSH, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.