Foxhound amerykański

Historia

Historia tej rasy rozpoczyna się w XVIII wieku. Przodkami foxhoundów amerykańskich były foxhoundy angielskie, które następnie zostały skrzyżowane z psami gończymi, pochodzącymi z terenu Francji. W ten sposób powstała nowa rasa pracującego psa gończego, mającego jednocześnie walory wystawowe. Foxhoundy, jak nazwa wskazuje, początkowo były wykorzystywane głównie do polowań na lisy (fox-lis, ang.), przy czym polowały, kierując się głównie doskonałym węchem.

Wygląd

Foxhound amerykański jest typowym psem gończym. Cechuje go lekkość i sprężystość ruchów. Klatka piersiowa jest głęboka, a tułów mocny i doskonale umięśniony; łopatki są muskularne i ukośne, a żebra dobrze wysklepione. Czaszka psa jest dość długa i średnio wysklepiona, uszy zaś proste i szerokie, zwisające. Cechą charakterystyczną są bardzo muskularne uda i proste przednie nogi. Sierść jest krótka, przylegająca i twarda. Dopuszczalne są wszelkie rodzaje umaszczenia, przy czym najczęściej spotyka się umaszczenie trójkolorowe.

Temperament

Jest typowym psem gończym, nastawionym z natury na współpracę z człowiekiem. Dokonały biegacz, przyjazny i aktywny. Względem innych zwierząt potrafi być dosyć temperamentny i raczej źle toleruje konkurencję. Wobec ludzi nigdy nie wykazuje agresji, jest też wyrozumiały względem dzieci.

Tresura

Jest psem średniej inteligencji, jednak ze względu na dobry charakter i chęć pracy z człowiekiem, nowych komend uczy się w miarę szybko. Wszystko to czyni jego tresurę raczej łatwą. Ponieważ foxhoundy są psami o bardzo niezależnej naturze, wskazany jest jak najwcześniejszy trening z posłuszeństwa. Jeśli jednak pies przekona się do swojego właściciela, będzie dla niego niezastąpionym towarzyszem.

Ćwiczenia

Foxhound amerykański jest psem stworzonym do biegu, potrzebuje więc codziennej, sporej dawki ćwiczeń i ruchu. Najlepiej czuje się w lesie, gdzie może dać upust swojej energii i chęci podążania za tropem. Może być doskonałym towarzyszem dla biegaczy lub rowerzystów. Ponieważ jest bardzo wytrzymałym psem, trudno jest go zmęczyć; wymaga to od właściciela wiele czasu poświęcanego na ruch i zabawę. Jeżeli spełnimy jego potrzebę ruchu, będzie znacznie łatwiejszy w tresurze; w przeciwnym wypadku, rozpierająca go energia będzie utrudniać współpracę. Pies tej rasy, pozbawiony codziennej porcji ruchu, stanie się osowiały i straci radość życia.

Warunki życia

Foxhound amerykański jest psem kochającym przestrzeń, dlatego trzymanie go w zamkniętym pomieszczeniu jest dla niego trudne do zniesienia. Idealnie czuje się w domu z ogródkiem, przy czym najlepiej, aby był to teren dość zróżnicowany.

 

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI DO DUŻEGO

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

ŚREDNIO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ SŁABEGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŚREDNIA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚC DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

BARDZO ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VI, SEKCJA 1.1, WZORZEC NR 303

POLECANE KARMY

DIETA BARF, PRO PLAN, EUKANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.