Bulterier

Historia

Psy tej rasy zostały pierwszy raz pokazane na wystawie w 1862 roku przez Jamesa Higgisa, jednakże wzmianki o nich pojawiały się w literaturze już wcześniej. Na początku XIX wieku były one znane, jako krzyżówka terriera z buldogiem, używana przez niższe warstwy społeczne do polowań. Około roku 1830 studenci z Oxfordu wyhodowali białe bulteriery, które kilkanaście lat później zostały wywiezione do Indii, gdzie zyskały dużą popularność wśród kolonistów.

James Higgis, który był zapalonym hodowcą zwierząt, postawił sobie za cel wyhodowanie ulepszonej wersji bulterriera, który według jego zamierzeń, miał być piękniejszy, bardziej zwinny i waleczny. W tym celu krzyżował bulteriery ze staroangielskimi białymi terrierami, chartami angielskimi i dalmatyńczykami. Nowy bulterier posiadał również domieszkę genów pointera, Bedlington terriera i Staffordshire bulteriera. W efekcie udało się uzyskać psa o takich parametrach i cechach charakteru, jakie prezentuje on do dzisiaj. W Polsce pierwsze bulteriery pojawiły się prawdopodobnie już w okresie międzywojennym, a z całą pewnością po zakończeniu II wojny światowej, kiedy to towarzyszyły ambasadorom brytyjskim, rezydującym w Warszawie.

Wygląd

Bulterier jest mocno zbudowanym, dobrze umięśnionym psem o krępej budowie ciała. Jego cechą charakterystyczną jest jajowata głowa o opadającej linii profilu. Głowa psa jest dość długa, mocna i masywna. Cała sylwetka jest muskularna, harmonijna, dająca wrażenie żywotności i zwinności. Sierść bulteriera jest krótka, twarda i przylegająca. Zimą może występować podszerstek. Umaszczenie jest białe, białe z łatami, pręgowane, czarne, płowe lub rude.

Temperament

Bulterier zdecydowanie nie jest spokojnym psem: pełen zapału, chęci do zabawy, nie usiedzi zbyt długo w jednym miejscu. Jest zdecydowany, inteligentny i odważny. Potrafi być również dość uparty, posiada jednak dość pozytywne nastawienie do ludzi. Jest również doskonałym łowcą, wykorzystywanym w dawnych czasach w charakterze szczurołapa lub do polowań na niedźwiedzie. Ze względu na swoją waleczność, zaliczany jest do ras niebezpiecznych.

Tresura

Wymaga zdecydowanego i konsekwentnego prowadzenia. Nie jest to pies odpowiedni dla każdego, gdyż ze względu na mocny charakter, będzie próbował dominować, a wówczas ujawni się najciemniejsza strona tej rasy, jaka jest połączenie agresji i uporu. Jest dość inteligentny, choć posiada własne zdanie, stąd konieczna jest socjalizacja już od szczenięctwa. Jeżeli jest właściwie prowadzony i zna swoje miejsce, dalsza tresura jest bardzo łatwa.

Ćwiczenia

Jako dawny szczurołap, najlepiej czuje się w zadaniach wymagających intensywnego, ale krótkiego wysiłku. Ze względu na niespożytą energię, konieczne jest zapewnienie mu codziennej porcji ćwiczeń i biegania. Doskonale sprawdza się w psich sportach, takich jak flyball lub agility.

Warunki życia

Bulterier może przystosować się do życia w mieszkaniach, należy jednak wziąć pod uwagę jego dość dużą potrzebę codziennego ruchu. Trzeba również pamiętać o jego dość obfitym ślinieniu oraz gubieniu sierści, co może być kłopotliwe dla domowników.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BARDZO DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

BARDZO DUŻE

GUBIENIE SIERŚCI

DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES OBRONNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 2, WZORZEC NR 11

POLECANE KARMY

DIETA BARF, ORIJEN, ACANA, BOZITA

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.