Foxhound angielski

Historia

Jest to dosyć stara rasa, o doskonale udokumentowanej historii; najstarsze księgi rodowodowe, opublikowane przez Angielskie Stowarzyszenie Właścicieli Foxhoundów, datowane są na XVII wiek, dzięki czemu każdy współczesny właściciel foxhounda może bez trudu prześledzić drzewo genealogiczne swojego pupila. Brytyjczycy, z właściwą sobie pieczołowitością, z namaszczeniem prowadzili zapisy swoich dokonań hodowlanych. Obecnie w Wielkiej Brytanii jest ok. 350 sfor tej rasy. Foxhoundy zostały oficjalnie uznane przez Kennel Club w 1964 roku.

Wygląd

Jest to typowy pies gończy, stworzony do polowań i tropienia w rozmaitych warunkach. Jest nieco mniejszy od foxhounda amerykańskiego, ale podobnej do niego budowy. Czaszka psa jest szeroka, a kufa dość długa. Oczy foxhounda mają inteligentny, czujny wyraz, zaś uszy są zwisające, wysoko osadzone i przylegające do czaszki. Grzbiet jest szeroki i dobrze umięśniony, klatka piersiowa głęboka. Nogi psa są muskularne, o mocnych nadgarstkach i pazurach, umożliwiających długi i szybki bieg. Może występować wilczy pazur. Włos jest krótki i gęsty, dobrze chroniący psa przed warunkami atmosferycznymi. Umaszczenie jest najczęściej czarne, białe lub brązowe, często występujące w różnych kombinacjach z domieszką barwy żółtej. U psów wystawowych cenione jest symetryczne rozmieszczenie plam.

Temperament

Foxhound jest urodzonym myśliwym. Jest czujny, niezmordowany i przyjaźnie nastawiony do ludzi oraz koni. Jest doskonałym towarzyszem myśliwych, posłusznym i inteligentnym. Od początku była to rasa hodowana do polowań w sforach, więc dzisiejsze foxhoundy angielskie dobrze dogadują się z innymi psami. Nie przejawiają tendencji do dominacji, są posłuszne i przyjaźnie nastawione do nieznajomych oraz cierpliwe wobec dzieci, względem których wykazują też cechy opiekuńcze i bardzo dużą dozę tolerancji.

Tresura

Foxhound angielski jest z natury bardzo posłusznym psem, co przy jego dosyć dużej inteligencji, czyni tresurę bardzo łatwą nawet dla początkujących hodowców.

Ćwiczenia

Jako pies gończy, ma bardzo duże zapotrzebowanie na ruch na świeżym powietrzu. Jest doskonałym towarzyszem rowerzystów i biegaczy. Podobnie, jak jego amerykański kuzyn, foxhound angielski jest bardzo wytrzymałym psem. Kocha bieg i węszenie, warto więc w miarę możliwości zapewnić mu możliwość samodzielnego buszowania po zaroślach.

Warunki życia

Jako pies kochający bieg i przestrzeń, nie powinien żyć w mieszkaniu. Znacznie lepiej czuje się w domu z ogrodem. Jest to pies bardzo towarzyski, więc pozostawiony na wiele godzin w samotności będzie przejawiał zachowania destrukcyjne, niszcząc wszystko wokół.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚRENDI DUŻEGO

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

DOŚĆ MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOIŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUZY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

BARDZO ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VI, SEKCJA 1.1, WZORZEC NR 159

POLECANE KARMY

DIETA BARF, PRO PLAN, EUKANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.