Cocker spaniel amerykański

Historia

Spaniele amerykańskie pochodzą wprost od spanieli angielskich, przywiezionych do Stanów Zjednoczonych około 1880 roku. Za odrębną rasę w Stanach Zjednoczonych uznano je w latach 30-tych, zaś w rodzimej Wielkiej Brytanii dopiero 30 lat później. Spaniele są doskonałymi łowcami, więc zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Ameryce, były wykorzystywane do polowań na ptactwo wodne. Ponieważ jednak w Ameryce występowały mniejsze gatunki ptaków, dążono do zmniejszenia rasy i z tego powodu spaniele amerykańskie mają mniejszy rozmiar, niż ich angielscy kuzyni.

Wygląd

Głowa psa jest zaokrąglona, z wyraźnie zaznaczonymi łukami brwiowymi. Kufa jest nieco krótsza, niż u angielskiego spaniela, zaś stop jest wyraźnie zaznaczony. Uszy są zwisające, osadzone na poziomie oczu lub nieco niżej. Oczy są orzechowe lub brązowe, przy czym pożądane są jak najciemniejsze. Tułów jest zwarty, dający wrażenie mocnej budowy, o głębokiej klatce piersiowej. Ogon jest noszony na wysokości grzbietu lub nieco powyżej niego. Szata jest gęsta, jedwabista, gładka lub nieco falowana. Włos jest nieco dłuższy, niż u spaniela angielskiego. Umaszczenie może być zróżnicowane.

Temperament

Cocker spaniel amerykański jest łagodnym, przyjaźnie nastawionym psem. Kocha człowieka i jest bardzo oddany właścicielowi. Jest dość energiczny, uwielbia zabawę, a najszczęśliwszy jest, będąc w towarzystwie ludzi. Mimo to, potrafi również zadowolić się własnym towarzystwem i nie sprawia problemów, gdy pozostawimy go samego w domu.

Tresura

Tresura jest dość łatwa. Spaniel amerykański, podobnie jak angielski, jest psem nastawionym na współpracę z człowiekiem, więc nowych komend uczy się chętnie i szybko.

Ćwiczenia

Jak wszystkie spaniele, cocker spaniel amerykański uwielbia aportować. Kocha również wodę, warto więc zapewnić mu możliwość pochlapania się w zbiorniku wodnym na świeżym powietrzu.

Warunki życia

Może żyć w mieszkaniu, należy jednak zadbać o jego codzienną dawkę ruchu. Najszczęśliwszy będzie jednak w domu z ogrodem, gdzie będzie mógł w spokoju węszyć i myszkować.

 

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI DO MAŁEGO

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 167

POLECANE KARMY

ACANA, BEST CHOICE, BOSH, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.