Podenco z Ibizy

Historia

Nazwa tej rasy jest nieco myląca, bowiem w rzeczywistości psy te występują, oprócz Ibizy, również na Majorce i Minorce. Można je spotkać również w Katalonii oraz Prowansji. Zdaniem kynologów, jest to jedna z najstarszych ras psów. Przodkami podenco były psy faraona tak zwanego dawnego typu. Na Balearach podenco wykorzystywane był głównie do polowań na króliki oraz ptaki.

Wygląd

Podenco jest zgrabnym psem o eleganckiej, smukłej i proporcjonalnej sylwetce. Posiada on stojące, szpiczaste uczy, osadzone na linii oczu. Szyja podenco jest lekko wygięta, natomiast klatka piersiowa płaska. Linia grzbietowa opada nieco ku tyłowi ciała. Nogi są długie proste, ogon również długi, cienki i nisko osadzony. Włos może być krótki lub długi. W przypadku włosa krótkiego, powinien on być bardzo gęsty i szorstki, przy czym na głowie i uszach powinien być nieco krótszy, natomiast na spodzie ogona oraz na tylnych częściach ud nieco dłuższy. Cechą bardzo pożądaną u tej rasy jest broda.

W przypadku odmiany długowłosej, włos powinien być miękki i posiadać przynajmniej 5 cm długości. Preferowane jest umaszczenie biało – rude, występuje również całkowicie białe lub całkowicie rude.

Temperament

Jest to pies bardzo aktywny, żywiołowy i cechujący się duża inteligencją. Podenco szybko przywiązuje się do właściciela, jednak w odróżnieniu od innych ras, nie potrzebuje stałego zainteresowania z jego strony. Jest raczej niezależnym psem, przyjaźnie nastawionym do ludzi. W stosunku do obcych psów jest natomiast dość agresywny, wymaga więc wczesnej socjalizacji pod tym względem. Cechuje go również bardzo silny instynkt łowiecki. Nie jest to rasa przeznaczona dla rodzin z dziećmi, bowiem podenco bywa niezależny i nieprzewidywalny i może gwałtownie zareagować na to, co uzna za zaczepkę ze strony dziecka.

Tresura

Jako pies o bardzo niezależnej naturze, podenco potrzebuje wczesnej socjalizacji z zakresu posłuszeństwa, a także akceptowania innych psów. Posiada bardzo silną skłonność do dominacji, co w połączeniu z dużą inteligencją oraz nieprzewidywalnym zachowaniem, zwłaszcza w młodym wieku, może generować spore kłopoty. Zdecydowanie nie jest to rasa przeznaczona dla początkujących hodowców, gdyż wymaga od właściciela wiele konsekwencji i cierpliwości. W czasie tresury należy stosować wyłącznie pozytywną stymulację.

Ćwiczenia

Jako bardzo żywiołowy i inteligentny pies, podenco potrzebuje ciągłej stymulacji ruchowej. Nie jest to rasa w typie kanapowca. Uwielbia wycieczki za miasto, ruch na świeżym powietrzu i wszelkie ćwiczenia. Jeżeli nie zaspokoimy jego zapotrzebowania na ćwiczenia, może stać się znudzony, nadpobudliwy i złośliwy.

Warunki życia

Jest to rasa szczególnie ceniąca otwarta przestrzeń, niezależność i wolność. Podenco nie nadaje się do życia w mieszkaniu. Idealnym miejscem będzie dla niego dom z ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

BALEARY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA/KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

NIE

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚC TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

RACZEJ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYSLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 7, WZORZEC NR 89

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.