Amerykański staffordshire terrier

Historia

Istnieje kilka rozbieżnych wersji, dotyczących początków tej rasy. W skrócie można powiedzieć, że amerykański staffordshire terrier jest rasą, wyprowadzoną z krzyżówek dawnych bulldogów z dawnymi terrierami. Największą domieszkę stanowią tu geny terriera ze Staffordshire, używanego do walk z bykami. Kiedy w 1835 roku parlament angielski wydał oficjalny zakaz prowadzenia walk zwierząt, terriery ze Staffordshire stały się przedmiotem eksportu do kolonizowanej właśnie Ameryki Północnej. Pierwsi amerykańscy osadnicy byli narażeni na wiele niebezpieczeństw, chętnie więc nabywali psa, który byłby szybkim, czujnym i odważnym obrońcą gospodarstwa i zwierząt hodowlanych. Ze względu na siłę fizyczną, preferowane były jak największe osobniki, co z czasem przyczyniło się do wzrostu całej populacji tej rasy. Psy te pracowały więc w gospodarstwach, jednakże głównym celem, dla którego je hodowano, były walki psów, w Ameryce wciąż dozwolone. Ponieważ arena do walki nazywana była „pit”, rasę ochrzczono nieformalnie mianem pit bull. Do dzisiaj psy te występują pod dwoma nazwami: amerykański staffordshire terrier oraz amerykański pit bull terrier. Tylko pierwszy z nich, czyli staffordshire terrier, jest uznawany przez FCI.

Wygląd

Amerykański staffordshire terrier nie jest specjalnie okazałym psem, jeżeli chodzi o wzrost. Nadrabia za to silną budową, doskonałymi proporcjami, elegancją i zwinnością. Sierść jest krótka, przylegająca, o twardym i szorstkim włosiu. Dopuszcza się wiele różnych odmian umaszczenia, od białego, czerwonego, płowego, aż do czarnego. Występują też osobniki łaciate lub pręgowane.

Temperament

Amerykański staffordshire terrier, mimo średnich rozmiarów, jest doskonale przystosowany do walk i wydaje się mieć pełną tego świadomość. Pewien swojej przewagi nad innymi zwierzętami, potrafi stanąć bez kompleksów nawet wobec znacznie większego przeciwnika. Cechuje go legendarna wręcz odwaga oraz pewność siebie. Jest psem dynamicznym, energicznym, o dużej potrzebie codziennych ćwiczeń. Jest inteligentny i uparty. Uwielbia rywalizować z innymi psami. W stosunku do dzieci potrafi być łagodny i cierpliwy. Nawet wyprowadzony z równowagi przez małego człowieka, po prostu odchodzi, zamiast zareagować agresją, stąd często nazywany jest psem-niania (nanny dog).

Tresura

Amerykański staffordshire terrier, ze względu na dość dużą inteligencję, jest łatwy w tresurze. Chętnie i szybko uczy się nowych komend. Socjalizację należy zaczynać już w szczenięctwie, poprzez poznawanie nowych ludzi i zwierząt, a zwłaszcza obcych, ale nie prowokujących bójek psów. Powinno się również przyzwyczajać szczeniaka do takich obiektów, jak samochody, rowerzyści i biegnący ludzie. Jeżeli zaniedba się tresury lub pies jest własnością nieodpowiedzialnego właściciela, może dojść do nieszczęścia. Ze względu na przypadki ataków na ludzi, w wielu krajach posiadanie psa tej rasy jest zabronione lub podlega restrykcyjnym przepisom.

Ćwiczenia

W wieku ok. 10 miesięcy należy przeprowadzić szkolenie z posłuszeństwa. Wymagana jest też codzienna porcja ruchu, polecany jest również udział w rozmaitych zawodach, gdzie pies będzie mógł rywalizować z innymi psami i dać upust swojej energii.

Warunki życia

Amerykański staffordshire terrier może żyć w mieszkaniu, nawet niewielkim, jeżeli będziemy regularnie zaspokajać jego potrzebę ruchu. Oczywiście szczęśliwy będzie również w domu z ogródkiem. Z powodu dość cienkiej sierści źle znosi niskie temperatury, warto więc zadbać, by nie przebywał na zewnątrz w chłodne dni.

KRAJ POCHODZENIA

USA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI DO DUŻEGO

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

BARDZO KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZALECANY

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

BARDZO ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

BRAK DANYCH

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIA

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DOŚĆ DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

TAK

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

TAK

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŹLE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES BOJOWY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 3, NR 286

POLECANE KARMY

EUKANUBA, ROYAL CANIN

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.