Retriever z Nowej Szkocji

Historia

Rasa ta, zgodnie z nazwą, pochodzi z Nowej Szkocji (zachodnie wybrzeże Kanady). Powstała mniej więcej w XIX wieku, gdy polowania z udziałem psa były bardzo popularne. Druga część nazwy pochodzi od angielskiego czasownika to retrieve, który oznacza przynosić i oddaje w pełni zadania, jakie miały wykonywać te psy myśliwskie. Ich głównym zadaniem było wypłaszanie i aportowanie ptactwa wodnego, głównie kaczek.

Wygląd

Jest to średniej wielkości pies o zwartej i harmonijnej budowie. Cechuje się doskonałym umięśnieniem i związaną z nim dużą siłą fizyczną. Jest również bardzo zwinnym i czujnym psem. Głowa jest noszona praktycznie na linii grzbietu, natomiast ogon znajduje się w ciągłym ruchu.

Sierść retrievera ma przede wszystkim za zadanie chronić go przed przemarznięciem w zimnej wodzie. Z tego powodu jest wodoodporna i dwuwarstwowa. Włos okrywowy jest średniej długości, z bardzo gęstym podszerstkiem. Włos jest na większości ciała prosty, jedynie na grzbiecie może być nieco falisty. W zimie może tworzyć luźne kędziory, zwłaszcza na podgardlu. Umaszczenie może być w różnych odcieniach pomarańczowego i czerwonego. W każdym przypadku może występować jaśniejsze pióro na spodniej stronie ogona. Często występują również białe znaczenia na dolnych częściach łap, koniuszku ogona, przedpiersiu lub na głowie, tworząc strzałkę.

Temperament

Jest to bardzo inteligentna rasa psów. Retriever jest również bardzo wytrwały, zarówno w pracy na lądzie, jak i w wodzie. Jest bardzo wesołym psem, zawsze skłonnym do zabawy, aportowania i pracy. Retriever jest bardzo czujny i aktywny, a jednocześnie czuły i wyrozumiały, zwłaszcza w stosunku do dzieci. Jest żywiołowy, radosny i pewny siebie, co czyni z niego doskonałego towarzysza zabaw i wycieczek, a także idealnego psa rodzinnego.

Tresura

Tresura jest niesłychanie łatwa. Ponieważ jest to rasa stale gotowa do pracy i zabawy, a przy tym bardzo inteligentna, retrievery bardzo szybko uczą się nowych poleceń i spełniają je z wielkim entuzjazmem i radością. Doskonale sprawdzają się w wielu psich dyscyplinach sportu, takich, jak agility, flyball, frisbee i inne.


Ćwiczenia

Retriever posiada bardzo duże zapotrzebowanie na ruch i ćwiczenia, które należy regularnie zaspokajać. Ten wspaniały pies nie znosi nudy i bezczynności – żyje, aby pracować i bawić się i tylko wówczas jest zdrowy i szczęśliwy. Codzienny spacer powinien trwać przynajmniej 1,5 godziny i zawierać w sobie różnego rodzaju ćwiczenia i wyzwania, zarówno fizyczne, jak i intelektualne. Jest to idealny pies dla aktywnej, lubiącej sport i ruch na świeżym powietrzu rodziny.

Warunki życia

Retriever przede wszystkim kocha swoje „stado” i potrzebuje stałego z nim kontaktu. Może przyzwyczaić się do życia w mieszkaniu, jednak wówczas bezwzględnie należy zapewniać mu codzienne, intensywne ćwiczenia i zabawy. Oczywiście, bardziej szczęśliwy będzie, mając dostęp do ogrodu. Należy zwrócić uwagę, że absolutnie nie jest to pies stróżujący, bowiem każdego nieznajomego będzie witał, jak potencjalnego przyjaciela.

 

KRAJ POCHODZENIA

KANADA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

ZDECYDOWANIE TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

ŚREDNIO ZDROWE

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

BARDZO DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI, PIES RODZINNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VIII, SEKCJA 1, WZORZEC NR 312

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, PURINA PRO PLAN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.