Polski owczarek nizinny

Historia

Pomimo swojsko brzmiącej nazwy, początki tej rasy mają związek z dalekim Tybetem. Stamtąd bowiem pochodził protoplasta tej rasy, będący również przodkiem teriera tybetańskiego. Wraz z nomadami psy tybetańskie wędrowały na zachód, trafiając w końcu w rejon Niziny Wschodnioeuropejskiej. Wraz z najazdem Hunów, który miał miejsce ok. V roku naszej ery, owczarki te dostały się do Europy Centralnej. Pierwsza pisana wzmianka o psach tej rasy pochodzi z XVI wieku. W 1971 roku wydana została książka pod tytułem The Bearded Colie (G. O. Willisen), opierająca się o średniowieczne dokumenty. Na ich podstawie autor stwierdza z całą pewnością, że w roku 1514 na statku handlowym jednego z gdańskich kupców, Kazimierza Grabskiego, znajdowało się sześć psów rasy polski owczarek nizinny. Grabski miał zamiar zakupić w Szkocji dwadzieścia sztuk owiec, a owczarki miały za zadanie odłączyć je od stada oraz zagonić na pokład. Właściciel szkockiego stada, będąc pod wrażeniem pracy polskich owczarków, zakupił dwa z nich (psa i sukę) od Grabskiego. W późniejszym czasie otrzymał w prezencie jeszcze kolejne trzy sztuki. W ten sposób, według jednej z teorii, polskie owczarki nizinne dały początek nowej rasie, bearded collie. Nie wszyscy kynolodzy przychylają się do tej teorii, jest ona jednak wielce prawdopodobna.

Na dawnych ziemiach polskich owczarki te były własnością chłopów, którzy dokonywali selekcji owczarków głównie ze względu na walory użytkowe. Zanim podjęto planowaną hodowle, owczarek nizinny występował w trzech odmianach:

-małej, osiągającej nie więcej, niż 35 cm w kłębie;

-średniej, mierzącej 40-48 cm, stanowiącej później bazę do powstania profesjonalnej hodowli;

-dużej, mierzącej ponad 50 cm w kłębie i stosunkowo rzadko spotykanej.

W okresie przed II wojną światowa istniały w Polsce dwie niewielkie hodowle. W czasie wojny hodowle zostały rozproszone, a większość psów zginęła. Po zakończeniu wojny Związek Kynologiczny w Bydgoszczy, pod przewodnictwem Marii Dubrowinowej, rozpoczął starania w celu ustanowienia hodowli rodzimych ras psów wiejskich. Prowadzono wystawy oraz przeglądy hodowlane, mające na celu selekcję i usystematyzowanie osobników ze względu na ich typ i charakter. Duży wkład dla odtworzenia rasy miała dr Danuta Hryniewicz, właścicielka hodowli o nazwie „Kordegarda”. Z tej właśnie hodowli pochodził Smok z Kordegardy, pies, który stał się podstawa dla opracowania pierwszego wzorca rasy. Pierwszy wzorzec rasy zakładał trzy odmiany różniące się wielkością. W kolejnych, obowiązywał już wyłącznie typ średni. Międzynarodowa Federacja Kynologiczna potwierdziła wprowadzone zmiany, uznając rasę polskiego owczarka nizinnego w 1963 roku.

Wygląd

Polski owczarek nizinny jest psem średniej wielkości, charakteryzującym się krępa, zwarta budową ciała. Cechuje go muskularna sylwetka o długim i bardzo gęstym owłosieniu. Polski owczarek nizinny posiada duża głowę o wyraźnie zaznaczonej trufli nosowej. Sylwetka psa jest kwadratowa, natomiast ogon może być długi, skrócony lub naturalnie szczątkowy. Najbardziej charakterystyczną cechą tej rasy jest bardzo obfita szata, która odpowiednio pielęgnowana, może wyglądać niesłychanie efektownie. Występuje również bardzo gęsty podszerstek, doskonale chroniący psa przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Włos jest prosty lub lekko falisty. Włosy na grzywce w naturalny sposób przysłaniają psu oczy. Dopuszczalne są wszelkie możliwe odmiany umaszczenia, zarówno jednolite, jak i łaciate.

Temperament

Jak na pasterza przystało, polski owczarek nizinny jest bardzo odważnym, czujnym i opanowanym psem. Jest również bardzo energiczny, bystry i inteligentny, a do tego obdarzony jest doskonałą pamięcią. Posiada życzliwe i bardzo wesołe usposobienie. Z natury jest posłuszny, przyjacielski i łatwo przywiązuje się do właściciela i jego rodziny. Względem obcych ludzi pozostaje czujny i raczej nieufny, traktując ich jak potencjalne zagrożenie dla swojego „stada”. Posiada silny instynkt stróżujący i „zaganiający”.

Tresura

Polski owczarek nizinny jest doskonałym towarzyszem, a przy tym jest raczej pojętny i chętny do współpracy. Wszystko to czyni jego tresurę dość łatwą.

Doskonale sprawdza się w psich konkurencjach sportowych, jak np. w agility. W krajach skandynawskich wykorzystywany jest również w charakterze psa ratowniczego.

Ćwiczenia

Posiada duże zapotrzebowanie na ruch i ćwiczenia, które należy regularnie zaspokajać. Jest to tym bardziej istotne, że psy tej rasy posiadają dość dużą skłonność do przybierana na wadze, należy więc umożliwić im spalenie nadmiaru kalorii.

Warunki życia

Pomimo faktu, że jest to pies pasterski, polski owczarek nizinny może przyzwyczaić się do życia w mieszkaniu. Należy jednak wówczas bezwzględnie zapewnić mu codzienną, dużą dawkę ruchu i spacerów. Oczywiście, bardziej swobodnie będzie się czuł w domu z choćby niewielkim ogrodem.

 

KRAJ POCHODZENIA

POLSKA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ MAŁA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

DOŚĆ DUŻA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

DOŚC ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

BARDZO DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES PSATERSKI, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 251

POLECANE KARMY

ARION, BRIT, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.