Seter angielski

Historia

Jest to najstarsza rasa wśród wszystkich seterów. Rasa ta, zgodnie z nazwą pochodzi z Anglii, gdzie początkowo użytkowana była do wystawiania zwierzyny chwytanej następnie w sieć. Du ujednolicenia tej rasy przyczynił się Lord Edward Laverack, żyjący w XIX wieku. Setery z jego hodowli zostały następnie zakupione przez innego hodowcę, Edwarda Llewelina, którego działania również przyczyniły się do ujednolicenia i stabilizacji rasy.

Wygląd

Seter angielski jest psem średniej wielkości, charakteryzującym się elegancka, klasyczną sylwetką i płynnością ruchów. Głowa psa jest długa i wąska, o wyraźnie zaznaczonym stopie. Uszy są nisko osadzone, zwisające i przylegające. Tułów jest dobrze umięśniony, a klatka piersiowa głęboka. Włos jest długi i falisty, lecz nie kędzierzawy. Z tyłu głowy, na wysokości uszu tworzy wyraźne fale. Umaszczenie może być czarno – białe (tzw. blue belton), cytrynowo – białe 9lemon belton), pomarańczowo – białe (orange belton), wątrobiano – białe (liver belton) lub trójkolorowe (blue belton z podpalaniem lub liver belton z podpalaniem). Preferowane są drobne cętki, bez dużych łat.

Temperament

Seter angielski jest psem charakteryzującym się ogromną pasją łowiecka. Jest z natury bardzo aktywny, prawdziwy wulkan energii. Jest również bardzo przyjaźnie usposobiony i przyjacielski. Jest również bardzo wrażliwy i łasy na pieszczoty. Szybko i mocno przywiązuje się do właściciela.

Tresura

Jest to dość inteligentny pies, lubiący współpracować z człowiekiem. Nowe polecenia opanowuje dosyć szybko i chętnie wykonuje komendy. Wszystko to czyni jest tresurę raczej łatwą, nawet dla początkujących hodowców.

Ćwiczenia

Seter angielski posiada duże zapotrzebowanie na ruch i codzienne ćwiczenia. Jako pies myśliwski, uwielbia bieg i węszenie na otwartej przestrzeni. Trudno jest go zmęczyć, jest bowiem bardzo wytrzymały i silny, Może być doskonałym towarzyszem dla biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Nie nadaje się na psa stróżującego, gdyż jest z natury przyjaźnie nastawiony do ludzi. Idealnym miejscem do życia będzie dla niego dom z ogrodem, gdzie będzie mógł swobodnie biegać. Mimo to, należy zapewnić mu codzienną dawkę ćwiczeń i ruchu. Mimo dużej energii, seter angielski lubi po prostu przesyp0iać duża część dnia. Więc sam nie zapewni sobie odpowiedniej dawki ruchu.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

BARDZO DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

RACZEJ ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOŚC DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VII, SEKCJA 2, WZORZEC NR 2

POLECANE KARMY

PURINA, ROYAL CANIN, ORIJEN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.