Owczarek niemiecki

Historia

Rasa, jak wskazuje nazwa, pochodzi z Niemiec, a ponieważ jest to kraj nade wszystko ceniący porządek, również historia powstania tej rasy jest doskonale udokumentowana. Stowarzyszenie Owczarka Niemieckiego (w skrócie SV) z siedzibą w Augsburgu, na pierwszym Zgromadzeniu Ogólnym we Frankfurcie nam Menem przyjęło oficjalny wzorzec rasy 20 września 1899 roku. Autorami wzorca byli A. Meyer i Max von Stephanitz. W kolejnych latach, celem udoskonalania rasy, do wzorca zostało wprowadzonych kilka zmian. Zostały one w całości zaakceptowane na zjeździe Światowej Unii Klubów Owczarka Niemieckiego (WUSV) 30 sierpnia 1976 roku. Co więcej, kolejne zmiany i modyfikacje były wprowadzane na mocy Konwencji Federalnej przez Komitety: Wykonawczy i Doradczy. Pomijając całą tą skomplikowaną procedurę, należy podkreślić, że hodowla owczarka niemieckiego rozpoczęła się równocześnie z utworzeniem SV (w 1899 roku), a jako protoplastów nowej rasy wykorzystano rozmaite psy pasterskie i owczarskie, charakterystyczne dla rejonu Środkowych i Południowych Niemiec. Celem SV było stworzenie idealnego psa użytkowego, więc już pierwszy opis rasy uwzględniał nie tylko cechy fizyczne, ale również psychiczne psa oraz jego walory użytkowe.

Wygląd

Jest to średniej wielkości pies, o nieco wydłużonej, szlachetnej sylwetce i doskonałym umięśnieniu. Z powodu oczywistego podobieństwa do sylwetki wilka, owczarek niemiecki popularnie zwany jest wilczurem.

Wyróżnia się dwie odmiany ze względu na sierść: krótko- i długowłosą.

Odmiana krótkowłosa (tzw. Stockhaar, niem.) charakteryzuje się bardzo twardym, gęstym i przylegającym włosem. Występuje również podszerstek. Na głowie, uszach i łapach włos jest krótszy, natomiast na szyi jest nieco dłuższy, a na nogach tworzy niewielkie portki.

Odmiana długowłosa ( Langstockhaar, niem.) posiada włos okrywowy znacznie dłuższy, miękki i nieprzylegający. Szczególnie rzuca się w oczy dłuższy włos na uszach i na kończynach, gdzie tworzy obfite portki. Również szyja psa jest obficie owłosiona, a sierść tworzy na niej kryzę. Na ogonie włos również jest długi, tworząc efektowny, wiszący pióropusz.

Niezależnie od długości sierści, umaszczenie zawsze jest czarne z podpalaniem, przy czym podpalanie może mieć barwę czerwonawą, jasnoszarą, płową lub żółtą. Bez względu na kolor podpalania, nos psa zawsze jest czarny. Podszerstek natomiast zawsze jest jasnoszary.

Temperament

Owczarek niemiecki jest przede wszystkim nieustraszonym, czujnym i inteligentnym psem. Jest bardzo bystry, wesoły i posłuszny. Bardzo szybko i chętnie się uczy. Posiada wrodzony spokój i pewność siebie. Jest również niesłychanie oddanym psem, potrafiącym bronić właściciela lub członków jego rodziny nawet za cenę własnego życia. Jego wierność i oddane są wprost legendarne. Uwielbia przebywać w towarzystwie członków rodziny, obcych natomiast traktuje z lekką podejrzliwością, jak na stróża przystało. Obce zwierzęta oraz inne psy także trzyma na dystans, nie przejawiając jednak niepotrzebnej agresji. Bardzo ważna jest wczesna socjalizacja, najlepiej już od szczenięctwa, która pomaga uniknąć nieporozumień w przyszłości. Ponieważ owczarek niemiecki posiada bardzo silny instynkt terytorialny oraz wrodzoną skłonność do dominacji, bardzo ważny jest jak najwcześniejszy trening, pomagający psu ustalić, że to nie on jest liderem rodziny i samcem alfa. Odpowiednio prowadzony przez pewnego i autorytatywnego właściciela, będzie wspaniałym towarzyszem, kochającym dzieci, ułożonym i nie sprawiającym problemów.

Tresura

Owczarek niemiecki jest jednym z najmądrzejszych i najbardziej pojętnych psów. Ponieważ szybko i chętnie się uczy, a także jest bardzo wszechstronnym psem, przedstawiciele tej rasy są szeroko wykorzystywani w charakterze psów pracujących i mundurowych. Owczarki niemieckie spotkamy m. in. w policji, wojsku, służbach celnych, a także pracujące jako psy stróżujące, pasterskie, ratownicze oraz jako przewodnicy osób niewidomych. Owczarki niemieckie osiągają znakomite rezultaty w psich konkurencjach, takich, jak agility, obedience, flyball i tracking.

Ćwiczenia

Jako typowy pies stworzony do pracy, owczarek niemiecki kocha ruch, prace i intensywny wysiłek, zarówno fizyczny, jak i emocjonalny. Potrzebuje codziennych, długich i najlepiej dość wyczerpujących spacerów, najlepiej połączonych z treningiem za pomocą piłki czy frisbee. Może być idealnym towarzyszem dla rowerzystów oraz biegaczy. Jeżeli nie zapewnimy mu odpowiedniej dawki ruchu oraz ćwiczeń (w tym intelektualnych), stanie się męczący i będzie miał skłonności do działań destrukcyjnych.

Warunki życia

Owczarek niemiecki, ze względu na grubą sierść i podszerstek, może mieszkać na zewnątrz praktycznie przez cały rok. Należy jednak zapewnić mu schronienie w szczególnie mroźne zimowe dni. Doskonale czuje się w domu z ogrodem; może również żyć w mieszkaniu, jednak w takim przypadku należy u zapewnić codzienne, intensywne ćwiczenia i długie spacery.

 

KRAJ POCHODZENIA

NIEMCY

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA LUB DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

WYJĄTKOWO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES PASTERSKI, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES MUNDUROWY, PIES RATOWNICZY, PIES PRZEWODNIK

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 166

POLECANE KARMY

ACANA,ORIJEN, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.