Redbone coonhound

Historia

Początki tej rasy sięgają XIX wieku. Nazwa pochodzi najprawdopodobniej od nazwiska twórcy rasy, Petera Redbone, pochodzącego ze Stanów Zjednoczonych. Pod koniec XVIII wieku wiele ras psów myśliwskich trafiło do Ameryki Północnej wraz z pierwszymi osadnikami. Większość z nich dobrze aklimatyzowała się na nowym kontynencie, jednakże wyjątek stanowiła południowa część Stanów Zjednoczonych, pełna bagien i terenów podmokłych. W takich warunkach europejskie psy były praktycznie bezużyteczne, postanowiono więc stworzyć nową rasę, dedykowana do pracy w takich właśnie terenach. W tym celu skrzyżowano pochodzące ze Szkocji czerwone foxhoundy z bloodhoundami oraz domieszka krwi innych ras. W ten sposób udało się uzyskać psa idealnego do polowań na bagiennych i podmokłych terenach, potrafiącego się wspinać po zdobycz, brodzić w bagnie i mającego szanse w walce ze znacznie większymi zwierzętami. Nawet w obecnych czasach, jest to rasa spotykana niemal wyłącznie w Stanach Zjednoczonych, a większość psów tej rasy jest własnością aktywnych myśliwych.

Wygląd

Sylwetka psa jest doskonale umięśniona i raczej suchej budowy. Klatka piersiowa jest głęboka i szeroka, a grzbiet mocny i doskonale umięśniony. Cechą charakterystyczną tej rasy jest „błagalny wyraz pyska”, potęgowany przez duże, smutne oczy oraz zwisające uszy. Włos jest gładki i krótki, jest jednak na tyle gruby, żeby zapewnić psu doskonałą ochronę przed przemarznięciem i umożliwić prace w trudnych warunkach. Umaszczenie zawsze jest barwy głęboko czerwonej, co również stanowi znak rozpoznawczy tej rasy.

Temperament

Redbone jest przede wszystkim doskonałym towarzyszem i przyjacielem. Jest bardzo oddany zarówno właścicielowi, jak i jego rodzinie i w pełni szczęśliwy czuje się, mogąc przebywać przez cały czas w ich towarzystwie. Jest czuły i kochający, a za każdym razem kiedy wita członka rodziny, będzie skakał z radości i lizał go po twarzy. Bardzo kocha dzieci, często jednak nie zdaje sobie sprawy ze swojej siły, nie należy więc pod żadnym pozorem zostawiać go sam na sam z małymi dziećmi, gdyż z nadmiaru radości może malca łatwo poturbować. Pies tej rasy może być doskonałym stróżem, gdyż jest bardzo czujny i odważny. Redbone jest też dość głośnym psem – lubi szczekać i głośno ujadać, do może być nieco uciążliwe.

Tresura

Jest to dość inteligentna rasa, tym niemniej tresura nie należy do najłatwiejszych, bowiem większość redbonów jest z natury bardzo uparta.

Ćwiczenia

Redbone wymaga bardzo dużej dawki ćwiczeć i ruchu. Codzienny spacer powinien trwać przynajmniej 1,5 godziny. Redbona trudno jest zmęczyć, ale jest to konieczne dla zachowania przez niego zdrowia i dobrej kondycji, zarówno psychicznej, jak i fizycznej. W przeciwnym wypadku staje się znudzony i ma skłonności do zachowań destrukcyjnych. Uwielbia wszelkie zabawy związane z wodą, a szczególnie radosne wskakiwanie do jeziora czy basenu.

Warunki życia

Jest to typowy pies myśliwski, przyzwyczajony do otwartego terenu. Z tego powodu idealnym miejscem dla niego będzie dom z ogrodem lub wieś. Jeżeli będzie żył w mieście, należy zapewnić mu, poza codziennymi spacerami, w miarę częste wycieczki za miasto , gdzie będzie mógł swobodnie biegać i węszyć.

 

KRAJ POCHODZENIA

STANY ZJEDNOCZONE

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

KRÓTKA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

RACZEJ ŹLE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŹLE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

RASA NIESKLASYFIKOWANA PRZEZ FCI

POLECANE KARMY

BRIT, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.