Epagneul breton

Historia

Rasa ta występuje również pod nieco bardziej zrozumiałą dla nas nazwą: spaniel bretoński. Psy te, zgodnie z nazwą , pochodzą rejonu Bretanii we Francji. Epagneul breton należy do tzw. legawców, czyli psów, wykorzystywanych do polowań na drobną zwierzynę leśną i ptaki, kierujących się w czasie łowów „górnym wiatrem”. Obecnie jest to najpopularniejsza rasa psów myśliwskich we Francji. Wzorzec rasy epagneul breton został oficjalnie ustanowiony w czasie pierwszego zgromadzenia plenarnego w Loudeac w 1908 roku.

Wygląd

Spaniel bretoński jest najmniejszym z wyżłów. Cechuje go harmonijna, solidna i zwarta budowa. Jest eleganckim, silnym psem, doskonałym myśliwym i towarzyszem. Posiada bystre, inteligentne spojrzenie. Jego sierść jest cienka i nieprzylegająca; nie może być jedwabista ani kręcona. Na głowie jest bardzo krótka, na tylnych częściach kończyn nieco dłuższa, tworząca frędzle. Umaszczenie może być biało – pomarańczowe, biało – czarne, biało – brązowe, srokate i dereszowate. Umaszczenie jednokolorowe jest niedopuszczalne, Niezależnie od umaszczenia, pożądana jest biała strzałka na głowie.

Temperament

Spaniel bretoński jest inteligentnym, bystrym psem, łatwo przystosowującym się praktycznie do każdych warunków. Jest towarzyski, zrównoważony, a jednocześnie spontaniczny. Doskonały myśliwy, obdarzony świetnym węchem i znakomitymi wynikami. Lubi towarzystwo ludzi, dzieci oraz innych zwierząt.

Tresura

Tresura jest bardzo łatwa ze względu na duża inteligencję psa oraz jego nastawienie na współpracę z człowiekiem.

Ćwiczenia

Spaniel bretoński ma bardzo duża potrzebę ruchu, dlatego należy mu zapewnić regularne, intensywne ćwiczenia. Uwielbia aportować. Wskazane jest częste umożliwianie mu samodzielnych spacerów, podczas których może swobodnie węszyć.

Warunki życia

Potrzebuje dużo ruchu, dlatego najlepiej będzie czuł się w domu z ogrodem. Ponieważ nie jest dużym psem, może również przystosować się do życia w mieszkaniu, należy jednak zadbać o codzienne, intensywne ćwiczenia i zabawę. Może być doskonałym towarzyszem dla rowerzystów oraz biegaczy.

 

KRAJ POCHODZENIA

FRANCJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

RACZEJ TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚC DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

DOŚĆ DOBRZE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

ŚREDNO

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA VII, SEKCJA 1.2, WZORZEC NR 95

POLECANE KARMY

ACANA, BEST CHOICE, ROYAL CANIN

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.