Owczarek belgijski malinois

Historia

Rasa została utworzona w latach 1891 – 1897, a należy zaznaczyć, że pod koniec XIX wieku w Belgii istniało wiele typów psów pasterskich i należało jakoś je usystematyzować. Zadanie to przypadło w udziale A. Reulowi, który był wówczas profesorem Wyższej Szkoły Weterynaryjnej w Cureghem. Profesor zgromadził 117 różnych psów, mających należeć do typu owczarka belgijskiego, a następnie usystematyzował i pogrupował je, umożliwiając tym samym kontrolowaną i planową hodowlę. W 1892 roku klub Owczarka Belgijskiego opracował wzorzec rasy, który jednak zakładał, że owczarek belgijski to jedna rasa z trzema typami sierści. Tą różnorodność tłumaczono faktem, iż miała to być rasa należąca głównie do ludzi prostych i biednych, i z tego powodu psy te nie posiadają odpowiedniej renomy i jednolitego wyglądu. Dopiero w 1901 roku pierwsze owczarki belgijskie zostały oficjalnie umieszczone w Księdze Rodowodowej Towarzystwa Św. Huberta (L.O.S.H). Miłośnicy tej rasy w dalszym ciągu czynili starania o ujednolicenia rasy i w 1910 roku został ostatecznie ustalony typ, jak również temperament owczarka belgijskiego. Nazwa malinois pochodzi od miasta Malines, gdzie rasa została oficjalnie utworzona.

Wygląd

Owczarek belgijski jest średniej wielkości psem o harmonijnej sylwetce. Łączy w sobie elegancję oraz siłę, co podkreślone jest przez wspaniałą, choć suchą muskulaturę. Sylwetka malinoisa wpisuje się w kwadrat i na pierwszy rzut oka przypomina budowę owczarka niemieckiego. Jest to typowy pies pracujący, wysoko trzymający głowę, co symbolizuje jego pewność siebie i siłę. Sierść malinoisa jest krótka i gęsta, umożliwiająca psu przetrwanie i skuteczną pracę w rozmaitych warunkach atmosferycznych. Umaszczenie jest płowe z czarnym nalotem i czarną maską lub też całkowicie czarne.

Temperament

Malinois jest psem o bardzo żywym usposobieniu, czujnym, aktywnym i wiecznie tryskającym energią. Z powodu wrodzonej czujności i zdolności do szybkich reakcji, może być doskonałym stróżem i obrońcą. Posiada silny instynkt terytorialny, jednak w stosunku do obcych ludzi z reguły jest łagodny. Nie akceptuje natomiast innych psów, przez co wymaga socjalizacji.

Tresura

Silny i zdecydowany temperament malinoisa wymaga konsekwentnego prowadzenia; nie jest to pies przeznaczony dla początkujących hodowców. Jest zdolnym i inteligentnym psem, mającym jednak pewne skłonności do nieposłuszeństwa. Wrodzona czujność oraz opanowanie powodują, że często jest szkolony na psa policyjnego. Pracuje również, jako pomocnik służb ratowniczych oraz antyterrorystów.

Ćwiczenia

Jako prawdziwy wulkan energii, malinois posiada bardzo duża potrzebę ruchu. Uwielbia aportować. Może być doskonałym i niezmordowanym towarzyszem biegaczy i rowerzystów.

Warunki życia

Jako pies przystosowany przede wszystkim do ciężkiej pracy, malinois posiada bardzo skromne potrzeby bytowe. Może mieszkać na zewnątrz właściwie przez cały rok, za wyjątkiem bardzo mroźnych dni. Może również przystosować się do życia w mieszkaniu, jednak należy koniecznie zapewnić mu codzienną, bardzo dużą porcję ruchu i ćwiczeń. W przeciwnym wypadku będzie musiał w jakiś sposób rozładować energię i może stać się problematycznym lokatorem. Jak większość owczarków, malinois dość mocno linieje, co może być problemem w mieszkaniu.

 

KRAJ POCHODZENIA

BELGIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

RACZEJ TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚC MAŁA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

ŚREDNIA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

ŁATWA

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

DUŻE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

BARDZO DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

ŚREDNIO

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŚREDNIO TRUDNA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

ŚREDNIO

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY, PIES MUNDUROWY, PIES RATOWNICZY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA I, SEKCJA 1, WZORZEC NR 15

POLECANE KARMY

ACANA,BOSH, PRO PLAN, ANIMONDA, TASTE OF THE WILD, ORIJEN, BRIT

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.