Bedlington terrier

Historia

Rasa pochodzi w terenów północnej Anglii, gdzie dawniej występował pod nazwą rothbury terrier. Był używany głównie jako pies myśliwski, szczególnie do polowań na króliki. Poza tym, doskonale się sprawdzał w polowaniu na lisy, borsuki oraz wydry. Wzorzec rasy określono w 1869 roku, a pierwszy klub hodowców tej rasy powstał w 1877r. Przypuszcza się, że bedlington może być najstarszą rasą terrierów. W Polsce psy tej rasy pojawiły się tuż przed II wojną światową.

Wygląd

Bedlington terrier posiada wygląd typowo pokojowego psa, przypominającego owieczkę. Jest to nieco mylące, bowiem do dzisiaj pozostaje zapalonym myśliwym i świetnym łowcą. Jest zwinny, dobrze umięśniony i bardzo sprawny. Sierść jest bardzo gęsta, podobna do przędzy lnianej, o wyraźnej tendencji do skręcania się, szczególnie na głowie i kufie. Umaszczenie jest niebiesko-popielate, niebieskie podpalane, wątrobiane lub piaskowe. Pożądana jest ciemna pigmentacja.

Temperament

Bedlington jest odważnym, pewnym siebie i bystrym łowcą. Jest również bardzo inteligentny, dumny i przywiązany do właściciela. Nigdy nie wykazuje nerwowości lub lękliwości. Jest bardzo łagodny dla członków rodziny, uważając ich za swoje stado. W stosunku do obcych zachowuje pewien dystans. Może być wojowniczo nastawiony do innych psów. Często nazywany jest „owcą z sercem lwa”.

Tresura

Dzięki dość dużej inteligencji, jest dość łatwy w tresurze. Szybko się uczy, a przywiązanie do właściciela powoduje, że chętnie i pilnie spełnia jego polecenia.

Ćwiczenia

Bedlington terriery są dość żywiołowe i mają dużą potrzebę codziennego ruchu. Należy pamiętać, że jest to pies łowczy, stąd wskazane są ćwiczenia, rozwijające go w tym kierunku.

Warunki życia

Zwykle dobrze znosi życie w mieście i chętnie przystosowuje się do życia w mieszkaniu. Posiada jednak dosyć dużą potrzebę spacerów i ćwiczeń. Ze względu na duże oddanie właścicielowi, bardzo źle znosi samotność.

 

KRAJ POCHODZENIA

WIELKA BRYTANIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚREDNIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

NIE

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DOŚĆ SŁABA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚĆ SŁABA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOSYĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚĆ TRUDNY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

MINIMALNE

GUBIENIE SIERŚCI

MINIMALNE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

RACZEJ TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

ŚREDNIA

WIGOR

ŚREDNI

CHĘĆ DO ZABAWY

ŚREDNIA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

BARDZO DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

TAK

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

NIEZBYT DOBRZE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES MYŚLIWSKI, PIES DO TOWARZYSTWA, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 1, WZORZEC NR 9

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, PEDIGREE

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.