Kerry blue terrier

Historia

Kerry blue terrier jest typowym Irlandczykiem, zamieszkującym Zieloną Wyspę od dawien dawna. Nazwa jest bezpośrednio związana z miejscem występowania rasy, czyli hrabstwem Kerry, ale terriery te były rozpowszechnione również w innych hrabstwach Irlandii. Chociaż psy tej rasy żyły wśród ludzi od wieków, nie cieszyły się szczególną estymą, głównie ze względu na to, że były wykorzystywane przeważnie do łapania szczurów oraz jako zwykłe psy podwórkowe. Z tego powodu, pierwsze wzmianki o kerry blue terrierach pochodzą dopiero z końca XIX wieku. Po raz pierwszy kerry blue pojawiły się na wystawie psów w 1913 roku, zaś siedem lat później powstał w Dublinie pierwszy Blue Terrier Club. Doprowadziło to do znacznego wzrostu popularności tej rasy. Dzięki temu, kerry blue terriery szybko stały się ulubioną rasą irlandzkich patriotów oraz poniekąd symbolem irlandzkości. W latach 1922-1924 powstały w samej tylko Irlandii kolejne cztery kluby skupiające miłośników kerry blue. Około 1928 roku terriery te były już popularne na całym świecie, zyskując uznanie swoją elegancją, walorami użytkowymi oraz wspaniałym charakterem.

Wygląd

Kerry blue terrier jest średniej wielkości psem, o zwartej i proporcjonalnej sylwetce. Charakteryzuje go dobrze rozwinięta muskulatura oraz wrodzona elegancja. Głowa psa jest mocna, z obfitą sierścią i bardzo delikatnie zaznaczoną krawędzią czołową. Szyja jest mocno osadzona i średniej długości. Kończyny są dobrze rozwinięte i mocno umięśnione. Sierść psa jest obfita, miękka i lekko falista. Na głowie tworzy ona charakterystyczną grzywkę, opadającą na oczy i pysk. Sierść kerry blue wymaga strzyżenia przynajmniej cztery razy w roku. Umaszczenie u nowo narodzonych szczeniąt jest czarne, z czasem zmieniające się na charakterystyczne dla tej rasy, łupkowo – niebieskie.

Temperament

Jak przystało na Irlandczyka, kerry blue terrier jest bardzo czujny, narowisty, o szybkich i zdecydowanych reakcjach. Jest też typowym przedstawicielem terrierów, aktywnym i zwinnym. Jest bardzo odważnym i inteligentnym psem, zawsze chętnym do zabawy i dobrze tolerującym dzieci. Bardzo przywiązuje się do właściciela i jest mu niesłychanie oddany. Uwielbia być w centrum zainteresowania, przy czym bardziej odpowiada mu towarzystwo ludzi, niż innych psów.

Tresura

Wymaga konsekwentnego prowadzenia, ponieważ, jak przystało na niezaleznego Irlandczyka, lubi mieć własne zdanie i chętnie je demonstruje. Jest doskonałym myśliwym i bardzo wszechstronnym psem. Duża inteligencja czyni jego tresurę dość łatwą.

Ćwiczenia

Jest to bardzo wszechstronny pies, doskonale sprawdzający się w wielu psich konkurencjach. Świetnie czuje się w agility, obedience, a także w tropieniu. Lubi również aportować, szczególnie do wody.

Warunki życia

Nie jest to specjalnie wymagająca rasa, jak chodzi o warunki życia. Ponieważ kerry blue przede wszystkim pragnie przebywać w towarzystwie właściciela i jego rodziny, jest w stanie przystosować się praktycznie do każdych warunków, w tym do życia w niewielkim mieszkaniu. Nie oznacza to jednak, że będzie tam szczęśliwy. Jako rodowity Wyspiarz, najszczęśliwszy będzie, mając dostęp do wolnej przestrzeni, zapewniającej mu minimum swobody. Z tego powodu, zaleca się raczej trzymanie go w domu z ogródkiem.

 

KRAJ POCHODZENIA

IRLANDIA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

DŁUGA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

ŚREDNIO

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

ŚREDNIA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

DOŚC DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

MAŁE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DOŚĆ DUŻA

WIGOR

DOŚC DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

ŚREDNIO

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOSC DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŚREDNIO

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOŚĆ DOBRZE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

TAK

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES MYŚLIWSKI, PIES OBRONNY, PIES STRÓŻUJĄCY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA III, SEKCJA 1, WZORZEC NR 3

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, BRIT

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.