Samojed

Historia

Historia tej rasy rozpoczyna się na mroźnej Syberii, gdzie zamieszkiwało plemię Samojedów. Plemię to używało psów, będących przodkami dzisiejszych samojedów, do pilnowania stad reniferów. Ówczesne samojedy różniły się od siebie, w zależności od regionu, w którym żyły. Psy z terenów południowych występowały w umaszczeniu białym, czarnym i brązowym, natomiast psy żyjące bardziej na północ były czysto białe; poza pilnowaniem stad, używano ich również w charakterze psów pociągowych. Białe samojedy odznaczały się znacznie łagodniejszym charakterem, niż ich południowi kuzyni, Przebywały w bezpośredniej bliskości swoich właścicieli, często śpiąc razem z nimi pełniąc tym samym rolę żywych grzejników. W 1889 zoolog, pochodzący z Wielkiej Brytanii, Ernest Kilburn Scott, w trakcie swoich prac naukowych spędził trzy miesiące wśród plemienia Samojedów. Wracając do domu, zabrał ze sobą brązowego psa imieniem Sabarka. Nieco później przywiózł z Syberii białego psa o imieniu Musti, zaś z Uralu kremowa sukę o imieniu Whitey Petchora. Psy te dały początek nowej rasie, będącej zachodnim typem samojeda. Pierwszy wzorzec rasy zastał ustanowiony w 1909 roku.

Wygląd

Samojed jest białym psem średniej wielkości w typie szpica. Jest pełnym wdzięku, bardzo wytrzymałym i eleganckim psem. Cechą charakterystyczna tej rasy jest tzw. „uśmiech samojeda” - wyraz, wynikający z faktu, że pies ten posiada uniesione kąciki warg oraz specyficzne usytuowanie oczu. Występują wyraźne różnice płci – suki powinny mieć wygląd „suczy”, zaś psy - „samczy”.

Samojed posiada niesłychanie gęste futro, przystosowujące go do życia i pracy w syberyjskich mrozach. Szata psa jest podwójna, przy czym włos okrywowy jest gęsty, gruby, prosty i elastyczny, zaś podszerstek jest krótki, delikatny i bardzo gęsty. Szata powinna tworzyć wyraźną kryzę wokół szyi i ramion, co szczególnie dobrze widoczne jest u samców. Poza tym, występują różnorodne udogodnienia, umożliwiające psu przetrwanie w arktycznych mrozach: wnętrze uszu jest bardzo mocno owłosione, a pomiędzy palcami występują włosy ochronne. Umaszczenie może być czysto białe, kremowo – białe lub białe z nielicznymi biszkoptowymi znaczeniami.

Temperament

Samojed jest przede wszystkim wspaniałym towarzyszem. Jest to niesłychanie przyjacielski i towarzyski pies, Praktycznie nie posiada instynktu łowieckiego, nie nadaje się również na psa stróżującego, ponieważ każdego nieznajomego traktuje, jak potencjalnego przyjaciela. Jest żywiołowy i energiczny, czujny i bardzo aktywny. Może być wspaniałym psem rodzinnym i świetnym towarzyszem zabaw dla dzieci, wobec których jest bardzo łagodny i przyjazny. Samojed jest również bardzo inteligentnym psem, szybko przywiązującym się do właściciela i jego rodziny.

Tresura

Jest to bardzo inteligentny pies, wykazujący się duża chęcią i zdolnościami do nauki. Nowe komendy opanowuje bardzo szybko i chętnie wypełnia polecenia. Jego tresura nie stanowi wyzwania nawet dla początkujących hodowców.

Ćwiczenia

Samojed, jako pies pociągowy, potrzebuje dużej dawki codziennego ruchu. Może być doskonałym, niezmordowanym towarzyszem dla rowerzystów i biegaczy. Uwielbia rodzinne spacery i zabawę w towarzystwie swojego „stada”, które kocha nade wszystko.

Warunki życia

Jako pies przede wszystkim nastawiony na kontakt z ludźmi, samojed jest mało wymagający i jest w stanie przystosować się praktycznie do każdych warunków. Doskonale czuje się zarówno na farmie, w domu z ogrodem, jak również w mieszkaniu. Lubi ludzi i inne zwierzęta, więc świetnie czuje się w mieście. Natomiast źle znosi samotność, a pozostawiony w pustym mieszkaniu na długie godziny, będzie się czuł bardzo nieszczęśliwy.

 

KRAJ POCHODZENIA

ROSJA

WYGLĄD

 

ROZMIAR PSA

ŚREDNI

DŁUGOŚĆ SIERŚCI

ŚRENDIA

STOSUNEK DO OTOCZENIA

 

PIES DLA RODZIN Z DZIEĆMI

TAK

PRZYWIĄZUJE SIE DO RODZINY

BARDZO MOCNO

CZY LUBI INNE PSY

TAK

TOLERANCJA DLA INNYCH ZWIERZĄT

DUŻA

TOLERANCJADLA OBCYCH LUDZI

BARDZO DUŻA

ZDROWIE I PIELĘGNACJA

 

OGÓLNE ZDROWIE

DOŚĆ DOBREGO ZDROWIA

OGÓLNA ŁATWOŚC PIELĘGNACJI

DOŚC ŁATWY

SKŁONNOŚC DO TYCIA

ŚREDNIA

ŚLINIENIE SIĘ

ŚREDNIE

GUBIENIE SIERŚCI

ŚREDNIE

RUCHLIWOŚĆ I TEMPERAMENT

 

PIES DLA BIEGACZY I ROWERZYSTÓW

TAK

POTRZEBA SPACERÓW/ĆWICZEŃ

DUŻA

WIGOR

DUŻY

CHĘĆ DO ZABAWY

DUŻA

RASA NIEBEZPIECZNA

NIE

PRZYSTOSOWANIE SIĘ

 

JAK ZNOSI ŻYCIE W MIEŚCIE

DOBRZE

PRZYSTOSOWANIE DO ŻYCIA W MIESZKANIU

DOBRZE

TRUDNOŚĆ TRESURY

BARDZO ŁATWA

JAK ZNOSI SAMOTNOŚĆ

ŹLE

JAK ZNOSI WYSOKIE TEMPERATURY

RACZEJ ŹLE

JAK ZNOSI NISKIE TEMPERATURY

DOSKONALE

INNE

 

PIES DLA ALERGIKA

NIE

ZASTOSOWANIE

PIES DO TOWARZYSTWA, PIES POCIĄGOWY, PIES RODZINNY

KLASYFIKACJA FCI

GRUPA V, SEKCJA 2, WZORZEC NR 212

POLECANE KARMY

ROYAL CANIN, HILL'S, EUCANUBA

 

Powiązane artykuły

Czy wiesz, że:

Od setek lat, duże i bardzo zwinne psy zwane owczarkami, stosowane były przez człowieka jako pomocnicy w obronie stad oraz gospodarstwa. Psy pasterskie były znane od Hiszpani po daleki wschód. Na całym obszarze psy te mają widoczne rożnice w wyglądzie lecz charakteryzuje je jedna wspólna bardzo ważna cecha: absolutne oddanie w obronie powierzonego dobytku.

Pomimo uplywu tysięcy lat i postępu cywilizacji psy pasterskie pozostały niezmiennie oddane, samodzielne i pełne godności.

Zapraszamy do

 

 

Nasz sklep zoologiczny

Internetowy sklep zoologiczny KrakVet.pl to miejsce gdzie każdy dumny właściciel swojego zwierzaka znajdzie prawdodpobonie wszystko co potrzebne dla jego szcześcia i prawidłowego rozwoju.

W sklepie bardzo szeroki wybór karm dla psów, kotów i innych zwierząt, do tego zabawki, legowiska i inne gadżety, które mogą sprawić radość Twojemu pupilowi. Więcej na stronie sklepu.

O stronie

Na stronie znajdziesz wszystkie ważne informacje o psach, ponad 50 ras psów z opisem dla Twojej wygody w doborze tego najlepszego dla Ciebie. W opisach znajdziesz informacje o wielkości, trudności tresury, które z nich to psy rodzinne, informacje o odżywianiu, charakterze oraz najlepszych karmach dla niego. Stworzyliśmy też dział z poradami dla właścicieli zwierząt.

.

.